Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پاراگوئه: سرنشین هواپیمای زمین‌گیر شده در آرژانتین عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است

هواپیمای توقیف شده در آرژانتین
هواپیمای توقیف شده در آرژانتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اطلاعاتی پاراگوئه روز جمعه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) اعلام کردند یکی از اعضای کادر پرواز هواپیمای زمین‌گیر شده در آرژانتین در نزدیکی بوینس آیرس، با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ارتباط دارد.

آگهی

مقامات اطلاعاتی پاراگوئه روز جمعه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) اعلام کردند یکی از اعضای کادر پرواز هواپیمای زمین‌گیر شده در آرژانتین در نزدیکی بوینس آیرس، با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ارتباط دارد.

استبان آکوینو، رئیس سازمان اطلاعات پاراگوئه، به خبرگزاری فرانسه گفت: «سروان غلامرضا قاسمی صرفاً با یکی از اعضای نیروی قدس نام مشترک ندارد، بلکه در واقع همان فرد است.»

آقای آکوینو اضافه کرد پاراگوئه به محض تأئید حضور غلامرضا قاسمی در هواپیما، اقدام به ارسال پیام هشدار به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای منطقه و جهان کرده است. لوئیس آلبرتو د هررا، وزیر کشور اروگوئه، پیشتر تایید کرده بود که این کشور «هشدار اطلاعاتی» پاراگوئه را دریافت کرده است.

در پی دریافت این پیام هشدار، دولت اروگوئه در روز ۸ ژوئن مانع از ورود این هواپیمای باربری بوئینگ ۷۴۷ به حریم هوایی خود شد و در نتیجه این هواپیما، که گفته می‌شود حامل قطعات خودرو است، به فرودگاه مینیسترو پیستارینی آرژانتین برگشت. از آن زمان مقامات این کشور مانع از خروج این هواپیما، که پنج خدمه ایرانی و نه خدمه ونزوئلایی دارد، شده‌اند.

غلامرضا قاسمی مدیر پیشین شرکت هواپیمایی «فارس قشم ایر» از شرکت‌های تابعه «ماهان ایر» است. ایالات متحده هواپیمایی ماهان ایر را متهم می‌کند که طی سال‌های جنگ داخلی سوریه، سلاح و نفرات سپاه پاسداران برای حمایت از حکومت بشار اسد به این کشور منتقل کرده است. 

روز دوشنبه گذشته برای اولین بار مقامات آرژانتینی ظن ارتباط بین این پرواز و سپاه پاسداران را مطرح کردند، با این حال مدتی بعد اظهار کردند که ارتباطی بین این پرواز و نیروی قدس وجود ندارد.

آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین، در واکنش به اظهارات مقامات پاراگوئه گفت: «‌آن‌ها حق دارند هر چه می‌خواهند بگویند، من در مورد حدس و گمان صحبت نمی‌کنم.»

وی افزود: «ما از روند قانونی تبعیت می‌کنیم و طبق اسناد رسمی، طبق همه پایگاه‌های داده، هیچ رابطه خاصی با سازمان های تروریستی وجود ندارد.»

این در شرایطی است که پاراگوئه می‌گوید اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد هفت خدمه این هواپیما، که در ماه مه در این کشور توقف داشته است، از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هواپیمای باری زمین‌گیر شده که متعلق به شرکت ایرانی ماهان ایر و در اجاره شرکت ونزوئلایی ایمتراسور است، یکی از سه هواپیمایی است که ونزوئلا از شرکت ماهان ایر ایران اجاره کرده است. شرکت ایمتراسور تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

ایران گفته است که این هواپیما سال گذشته توسط شرکت ماهان ایر به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده است. 

کشورهای آمریکای لاتین ظن این را دارند که ایران با کمک کارتل‌های غیرقانونی اسلحه و مواد مخدر در آمریکای جنوبی، اقدام به نقل و انتقال تسلیحات و تجهیزات می‌کند. اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرژانتین اجازه خروج ۱۲ خدمه هواپیمای باری را صادر کرد؛ ایرانی‌ها همچنان ممنوع‌ الخروجند

وزارت کشاورزی پاراگوئه با یک کشور خیالی تفاهم‌نامه امضا کرد

ناآرامی در آرژانتین؛ تقابل سنگ و کوکتل‌مولوتوف با گاز‌اشک آور و گلوله‌لاستیکی در خیابان‌های پایتخت