Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور محسن رضایی در نیکاراگوئه خشم آرژانتین را برانگیخت

محسن رضایی
محسن رضایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محسن رضایی یکی از افرادی است که آرژانتین آنها را به دست داشتن در بمب گذاری آمیا متهم کرده و تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

آگهی

حضور محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران در مراسم تحلیف ر‌ئیس جمهوری جدید نیکاراگوئه خشم و انتقاد شدید دولت آرژانتین را بر انگیخته است.

آرژانتین با طرح این ادعا که مقام ایرانی یاد شده در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان در شهر بوئنوس‌آیرس دست داشته نسبت به حضور وی در یک مراسم دولتی در نیکاراگوئه به شدت انتقاد کرده است.

دادستان‌ها و دستگاه قضایی آرژانتین بارها ایران را به دست داشتن در انفجار آمیا که ۸۵ کشته برجای گذاشت، متهم کرده‌اند، اتهامی که تهران همواره آن را رد کرده است.

وزارت امور خارجه آرژانتین در همین راستا نسبت به حضور روز دوشنبه محسن رضایی در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رئیس جمهوری جدید نیکاراگوئه به شدت واکنش نشان داد و آنرا «توهین به عدالت و قربانیان حمله تروریستیِ وحشیانه» در پایتخت این کشور توصیف کرد.

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی در این خصوص از محسن رضایی به عنوان یکی از رهبران پیشین سپاه پاسداران ایران نام برده و آورده وی به دلیل قرار گرفتن در فهرست متهمان دست داشتن در حمله یاد شده، به درخواست بوئنوس آیرس در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین الملل، اینترپل قرار گرفته است.

دانیل اورتگا روز دوشنبه ۱۰ ژانویه در پی پیروزی در انتخاباتی بحث‌برانگیز که با اتهام‌های تقلب و دست‌کاری در آرا همراه بود برای چهارمین دوره متوالی به عنوان رئیس جمهوری نیکاراگوئه سوگند یاد کرد.

گفتنی است که همزمان با برپایی این مراسم دولت جدید نیکاراگوئه و اعضای آن تحت تحریم ایالات متحده آمریکا و نیز اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

ایران نیز سالهاست به دلیل توسعه برنامه هسته‌ای خود که از سوی غرب تهدیدآمیز خوانده می‌شود و نیز به دلیل مسائل دیگری چون «حمایت از تروریسم و نادیده گرفتن حقوق بشر» تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

دولت آرژانتین از سوی دیگر توسط اپوزیسیون و جریان‌های سیاسی مخالف به دلیل حضور سفیر این کشور در مراسم تحلیف رئیس جمهوری نیکاراگوئه مورد انتقاد قرار گرفته است.

مخالفان دانیل اروتگا را رئیس‌ جمهوری می‌دانند که از دید آنها به سرکوب مخالفان و پایمال کردن حقوق بشر شهرت دارد.

اپوزیسیون همچنین از آن جهت که سفیر آرژانتین همزمان با حضور محسن رضایی در مراسم یاد شده شرکت کرده بود، بوئنوس آیرس را تحت انتقاد‌های شدید قرار داده بودند.

عضو ارشد یک تشکیلات اپوزیسیون در آرژانتین به فرانس‌پس گفته است که دولت این کشور نه تنها با «دیکتاتورها و ناقضان حقوق بشر در منطقه» مشارکت کرده بلکه «همدست» فردی شده که از دیدگاه وی «مظنون به سازمان‌دهی بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در بوئنوس آیرس است.

محسن رضایی یکی از افرادی است که آرژانتین آنها را به دست داشتن در بمب گذاری آمیا متهم کرده و تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

دادستان‌های آرژانتینی معتقدند که که مقامات ارشد ایرانی به گروه شبه‌نظامی شیعی حزب‌الله در لبنان را مامور انجام این عملیات کرده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلبان و خدمه ممنوع‌الخروج ایرانی در آرژانتین؛ آمریکا هواپیمای ونزوئلایی را مصادره می‌کند

نیکاراگوئه مجوز ورود سفیر جدید آمریکا به «ماناگوآ» را لغو کرد

اتحادیه اروپا: با پیروزی اورتگا نیکاراگوئه به یک رژیم مستبد تبدیل شد