نیکاراگوئه مجوز ورود سفیر جدید آمریکا به «ماناگوآ» را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روابط تیره نیکاراگوئه با آمریکا
روابط تیره نیکاراگوئه با آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

دولت نیکاراگوئه روز پنجشنبه مجوز ورود هوگو رودریگز، سفیر جدید ایالات متحده آمریکا به «ماناگوآ»، پایتخت خود را لغو کرد.  

دولتمردان نیکاراگوئه که پیش‌تر مجوز ورود سفیر جدید آمریکا را صادر کرده بودند به دلیل آنچه «مداخله» و «بی احترامی» از سوی هوگو رودریگز خوانده شده این مجوز را پس گرفتند.

دنیس مونکادا، وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در نامه ای به آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود نوشت: «دولت نیکاراگوئه در استفاده از اختیارات خود و در اعمال حاکمیت ملی، فورا مجوز اعطا شده به هوگو رودریگز را پس می گیرد.»

وی در توجیه این اقدام به «اظهارات مداخله‌جویانه و نیز توام با احترامی» آقای رودریگز نسبت به کشور نیکاراگوئه در جمع اعضای کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا استناد کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده ماه مه گذشته هوگو رودریگز را به عنوان سفیر جدید کشورش در ماناگوئه، پایتخت نیکاراگوئه منصوب کرد؛ این انتصاب باید به تصویب پارلمان نیکاراگوئه نیز برسد.

روابط میان نیکاراگوئه و ایالات متحده از زمان اعتراضات مخالفان علیه دولت دانیل اورتگا در سال ۲۰۱۸ تیره و دستخوش تنش شده است.

اعتراض‌های یاد شده بر اساس گزارش کمیسیون بین‌المللی آمریکایی حقوق بشر، یک نهاد مستقل در سازمان کشورهای آمریکایی ۳۵۵ کشته بر جای گذاشت.

این روابط از زمان انتخاب مجدد آقای اورتگا در سال گذشته میلادی برای چهارمین دوره متوالی به عنوان رئیس جمهوری نیکاراگوئه تیره‌تر شده است.

واشنگتن نتیجه انتخابات پیشین ریاست جمهوری در نیکاراگوئه را به ویژه به دلیل حبس یا تبعید رقبای دانیل اورتگا تقلبی و جعلی خوانده است.

هوگو رودریگز در جلسه روز پنجشنبه کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفته بود که نیکاراگوئه «به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به یک کشور منفور در منطقه است.»

وی همچنین نظام حاکم بر این کشور را با حکومت دیکتاتوری مقایسه کرد که خانواده او طی سال‌های دهه ۵۰ میلادی در جمهوری دومینیکن آنرا تجربه کرده بودند.

سفیر منتخب جو بایدن برای ریاست هیئت دیپلماتیک آمریکا در نیکاراگوئه در ادامه خروج ماناگوئه از موافقنامه تجارت آزاد بین آمریکای مرکزی، جمهوری دومینیکن و ایالات متحده موسوم به کفتا را ابزاری بالقوه موثر برای مجازات دانیل اورتگا و دولتش ارزیابی کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید