پیروزی برای چین؛ نیکاراگوئه روابطش را با تایوان قطع کرد

Nicaragua's President Daniel Ortega with Taiwan's President Tsai Ing-wen
Nicaragua's President Daniel Ortega with Taiwan's President Tsai Ing-wen Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدایی نیکاراگوئه از تایوان ضربه‌ای به ایالات متحده است که پس از ماه‌ها تیرگی روابط میان ماناگوآ و واشنگتن عملی شد.

آگهی

نیکاراگوئه روز پنج‌شنبه روابط دیپلماتیک دیرینه خود با تایوان را قطع کرد و با به رسمیت شناختن سیاست «چین واحد» حزب کمونیست چین و اعلام وفاداری به پکن، از شمار محدود متحدان تایپه در سطح بین‌الملل کاست.

وزارت خارجه نیکاراگوئه در بیانیه‌هایی به زبان‌های اسپانیایی و انگلیسی اعلام کرد: «دولت جمهوری نیکاراگوئه امروز روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع و هرگونه تماس یا روابط رسمی را متوقف می‌کند. جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که تمام چین را نمایندگی می‌کند و تایوان بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک چین است».

بنا بر اعلام رسانه‌های دولتی چین، قرار است نمایندگان پکن و ماناگوآ روز جمعه در شهر تیانجین واقع در شمال چین با یکدیگر گفتگو کنند.

واکنش تایوان

تایوان در واکنش به این تصمیم، ضمن ابراز تاسف اعلام کرد که دانیل اورتگا، رئیس جمهور این کشور آمریکای مرکزی، دوستی بین مردم تایوان و نیکاراگوئه را نادیده گرفته است.

در بیانیه تایپه آمده است: «تایوان به عنوان عضوی از جامعه بین‌الملل، حق تبادل و توسعه روابط دیپلماتیک با دیگر کشورها را دارد و به دیپلماسی "عمل گرایانه" برای تقویت جایگاه بین‌المللی خود ادامه خواهد داد.»

چین می‌گوید تایوان یکی از استان‌های این کشور است و هیچ حقی برای تشکیل دولت مستقل ندارد. بر این اساس پکن فشارها بر متحدان باقی‌مانده تایوان به‌ویژه در آمریکای مرکزی و دریای کارائیب را برای روی گرداندن از تایپه افزایش داده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۸ میلادی السالوادور و جمهوری دومینیکن و سال قبل از آن نیز پاناما سیاست مشابهی را دنبال کرده و از برسمیت شناختن تایوان دست کشیده شده بودند.

واکنش چین به تصمیم نیکاراگوئه

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل متحد به نیکاراگوئه تبریک گفت.

او در پیامی توییتری نوشت: «ما تصمیم درست اتخاذ شده از سوی دولت نیکاراگوئه را که مطابق با روند حاکم بر زمان و آرمان مردم است، بسیار تحسین می‌کنیم. اصل "چین واحد" توافقی است که به طور گسترده توسط جامعه بین‌المللی پذیرفته شده است و هیچ چالشی در این زمینه پذیرفته نمی‌شود.»

جدایی نیکاراگوئه از تایوان ضربه‌ای به ایالات متحده است که پس از ماه‌ها تیرگی روابط میان ماناگوآ و واشنگتن عملی شد.

این خبر بویژه در روزی اعلام شد که وزارت خارجه ایالات متحده از وضع تحریم‌هایی علیه نستور مونکادا لائو، مشاور امنیت ملی اورتگا به دلیل تقلب در فعالیت‌های وارداتی و گمرکی به نفع دولت اورتگا خبر داد.

ماه گذشته جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده ضمن انتقاد از سیاستهای نیکاراگوئه، انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را یک نمایش «پانتومیم» خواند که در جریان آن دانیل اورتگا، چریک مارکسیست پیشین برای چهارمین دور پیاپی برنده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکاراگوئه مجوز ورود سفیر جدید آمریکا به «ماناگوآ» را لغو کرد

مکزیک در همبستگی با ونزوئلا و کوبا «نشست سران قاره آمریکا» را بایکوت کرد

«شما تنها نیستید»؛ اعلام همبستگی هیأت رسمی پارلمان اروپا با تایوان