نمایندگان پارلمان سه کشور حوزه بالتیک با رئیس جمهوری تایوان دیدار کردند

دیدار نمایندگان پارلمان های سه کشور حوزه بالتیک از تایوان
دیدار نمایندگان پارلمان های سه کشور حوزه بالتیک از تایوان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

قانونگذاران هر سه کشور حوزه بالتیک، روز دوشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) با تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان به نشانه همکاری بیشتر دیدار کردند.

قانونگذاران سه کشور حوزه بالتیک، روز دوشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) با تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان به نشانه همکاری بیشتر دیدار کردند.

خانم تسای گفت که این نخستین سفر مشترک اعضای پارلمان لتونی، لیتوانی و استونی به تایوان است. او از قانون گذارانی که در مجمع پارلمان آزاد سال ۲۰۲۱ به میزبانی وزارت خارجه تایوان شرکت می‌کنند، استقبال کرد.

چین مدعی است که تایوان در قلمرو سرزمینی او قرار دارد و هرگونه تلاش این جزیره خودگردان برای شرکت در مجامع بین المللی یا برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای دیگر را که باعث به رسمیت شناختن آن می شود، رد می‌کند.

تسای به ارزش‌ها و تجربیات مشترک تایوان با این سه کشور اشاره کرد. تایوان و کشورهای بالتیک معتقدند که تجربیات مشابهی در رهایی از حکومت‌های استبدادی و مبارزه برای آزادی دارند.

تسای گفت: «دموکراسی که امروز از آن بهره‌‌مندیم  به سختی به دست آمده است. این چیزی است که همه ما عمیقا درک می‌کنیم.»

ماتاس مالدیکیس، رئیس هیات لیتوانی با اظهار امیدواری به برقراری روابط قوی‌تر با تایوان گفت: «ما اینجا هستیم تا همبستگی خود را با شما اعلام کنیم. امیدواریم که دفتر تجاری لیتوانی در تایوان به زودی افتتاح شود و به گسترش همکاری بین تایوان و لیتوانی کمک کند.»

تایوان در اوایل ماه نوامبر یک دفتر نمایندگی در لیتوانی افتتاح کرد. این موضوع باعث شد که چین سطح روابط دیپلماتیک خود را با لیتوانی کاهش دهد و سفیر خود را نیز فراخواند. پیشتر چین سفیر لیتوانی را از پکن اخراج کرده بود.

مطالب مرتبط