Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست مجازی سران آمریکا و چین؛ هشدار شی جین‌پینگ: در موضوع تایوان با آتش بازی نکنید

نشست مجازی جو بایدن و شی جین‌پینگ
نشست مجازی جو بایدن و شی جین‌پینگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن در نشست مجازی سه ساعت و نیمه با همتای چینی خود تاکید کرد که کشورش «قاطعنامه» با هرگونه تلاش «یکجانبه برای تغییر وضعیت کنونی یا تهدید صلح و ثبات» در تنگه تایوان مقابله می‌کند.

آگهی

شی جین‌ پینگ، رئیس‌جمهوری چین در جریان نشست مجازی با جو بایدن، همتای آمریکایی خود با اشاره به اختلاف دو کشور درباره تایوان به واشنگتن هشدار داد که «با آتش بازی نکند».

در گزارش وزارت خارجه چین از سخنان شی جین پینگ در جریان گفتگویش با جو بایدن، به نقل از او آمده است: «مقامات تایوان چند بار تلاش کردند که برای [اعلام] استقلال به آمریکا تکیه کنند و برخی هم در ایالات متحده تلاش می‌کنند از تایوان برای کنترل چین استفاده کنند.»

وی افزود: «این رویکردی بسیار خطرناک است که بازی با آتش محسوب می‌شود.»

پکن هر چند کنترل تایوان را در دست ندارد اما آن را یکی از استان‌های خود می‌داند. تنش‌ها بر سر سرنوشت تایوان طی هفته‌های گذشته بین آمریکا و چین افزایش یافته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر جدایی‌طلبان تایوان از خط قرمز عبور کنند ما باید تدابیر تعیین‌کننده‌ای را اتخاذ کنیم.
شی جین‌پینگ
رئیس‌جمهوری چین

تایوان به طور رسمی استقلال خود را اعلام نکرده است و همچنان رسما از نام «جمهوری چین» استفاده می‌کند. پکن تهدید کرده است که در صورت اعلام استقلال تایوان به نیروی نظامی متوسل خواهد شد. رئیس‌جمهوری چین در نشست مجازی با جو بایدن در این باره گفت: «اگر جدایی‌طلبان تایوان از خط قرمز عبور کنند ما باید تدابیر تعیین‌کننده‌ای را اتخاذ کنیم.»

 رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز تاکید کرد که کشورش «قاطعنامه» با هرگونه تلاش «یکجانبه برای تغییر وضعیت کنونی یا تهدید صلح و ثبات» در تنگه تایوان مقابله می‌کند.

نشست مجازی روسای جمهوری آمریکا و چین حدود سه ساعت و نیم طول کشید. جو بایدن در جریان گفتگویش با شی جین‌ پینگ از سیاست‌‌های پکن در «استان سین‌کیانگ، تبت، هنگ‌کنگ و به طور کلی مسائل مرتبط با حقوق بشر» در چین ابراز نگرانی کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در عین حال در ابتدای این نشست مجازی گفت که رقابت بین واشنگتن و پکن «خواسته یا ناخواسته نباید به یک مناقشه تبدیل شود».

همتای چینی وی نیز در بخشی از سخنانش اظهار داشت: «چین و آمریکا باید ارتباط و همکاری‌شان را بهبود ببخشند.»

شی جین‌ پینگ در ابتدای این دیدار از جو بایدن به عنوان «دوست قدیمی» خود یاد کرد. رهبران دو کشور از زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن تاکنون تنها دو بار به صورت تلفنی گفتگو کرده بودند.

نشست مجازی رهبران آمریکا و چین تنها چند روز پس از تصویب قطعنامه‌ای درباره تاریخ حزب کمونیست چین از سوی کمیته مرکزی این حزب برگزار شد. در این قطعنامه از نقش «مهم و کلیدی» شی جین‌ پینگ در حیات حزب کمونیست ستایش شده بود. 

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که تصویب این قطعنامه زمینه‌ساز تداوم زمامداری شی‌ جین‌ پینگ پس از برگزاری کنگره سال آینده حزب کمونیست است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا سفر شی جین‌پینگ به آسیای میانه مهم است؟

نگاهی به تحولات سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۱ میلادی؛ آغاز و پایانی بحرانی برای جو بایدن

«دموکراسی» موضوع نشست مجازی بایدن با نمایندگان ۱۱۰ کشور