هشدارهای دوجانبۀ واشنگتن و پکن درباره تایوان در آستانۀ دیدار جو بایدن و شی جین‌پینگ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Secretary of State Antony Blinken
Secretary of State Antony Blinken   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات چین و ایالات متحده آمریکا در آستانۀ نشست مجازی که قرار است روز دوشنبه میان رؤسای جمهور هر دو کشور برگزار شود، هشدارهایی را درباره بحران تایوان رد و بدل کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آنتونی بلینکن روز شنبه در جریان گفتگو با وانگ یی، همتای چینی خود «نگرانی آمریکا را درباره ادامه فشارهای نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی چین بر تایوان» ابراز کرده است.

او همچنین از پکن خواسته است تا برای حل و فصل اختلافات خود با تایپه، از شیوه‌ای مسالمت‌آمیز استفاده کند و مطابق با خواسته‌ها و منافع مردم تایوان، وارد «گفتگوی معنادار» شود.

وانگ نیز به نوبه خود به ایالات متحده در برابر هر اقدامی که می‌تواند به عنوان حمایت از «استقلال تایوان» تعبیر شود، هشدار داده و گفته است: «هرگونه همدستی یا حمایت از نیروهای استقلال تایوان به صلح در تنگه تایوان آسیب می‌زند و ممکن است به بومرنگی علیه آن کشور تبدیل شود.»

قرار است روسای جمهوری دو کشور دوشنبه شب به وقت واشنگتن (اوایل سه‌شنبه در پکن) از طریق ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفتگو کنند. این سومین ملاقات آنها خواهد بود و قرار بود در دیدار روز شنبه وزرای خارجه دو کشور، بلینکن و وانگ مقدمات برگزاری این نشست را فراهم کنند.

پکن در سال‌های اخیر اقدامات خود را برای منزوی کردن تایوان در صحنه بین‌المللی و توقف هرگونه تلاش برای به رسمیت شناختن این جزیره به عنوان یک کشور مستقل افزایش داده و همزمان به تشدید فعالیت نظامی خود در نزدیکی تایوان پرداخته است.

در مقابل واشنگتن نیز بارها بر تعهدش برای کمک به تایپه در ساخت و تقویت نیروی دفاعی خود تاکید کرده است.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که «نشست روز دوشنبه فرصتی را برای رهبران دو کشور فراهم می‌کند تا در مورد چگونگی مدیریت مسئولانه رقابت میان چین و آمریکا و در عین حال همکاری در زمینه‌هایی که منافع همسو دارند بحث کنند».

جو بایدن هرگز تمایل خود را برای ملاقات حضوری با همتای چینی‌اش پنهان نکرده و اخیرا نیز از غیبت او در نشست‌ گروه ۲۰ و نشست آب و هوایی سازمان ملل موسوم به «کوپ۲۶» انتقاد کرده است.

حضور آقای شی در هر دو نشست بین‌المللی اخیر بصورت ویدئو کنفرانس بود. او مدت دو سال است که به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا، کشورش را ترک نکرده است.