مکزیک در همبستگی با ونزوئلا و کوبا «نشست سران قاره آمریکا» را بایکوت کرد

نشست سران قاره آمریکا در لس‌آنجلس ژوئن ۲۰۲۲
نشست سران قاره آمریکا در لس‌آنجلس ژوئن ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  Reuters
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم به عدم دعوت از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه بدلایل نگرانی از وضعیت حقوق بشری در این کشورها، رئیس جمهور مکزیک را نیز به صرفنظر کردن از شرکت در این نشست مهم سوق داد. این درحالیست که آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ماه آینده میلادی در واشنگتن با جوبایدن، همتای آمریکای‌اش دیدار خواهد کرد.

آگهی

همزمان با آغاز «نشست سران قاره آمریکا» در شهر لس‌آنجلس آمریکا، مکزیک تهدید خود را عملی کرد. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک از حضور در این اجلاس انصراف داد. تصمیم وی در اعتراض به عدم دعوت آمریکا از سران برخی کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه اتخاذ شده است.

قرار است در این نشست که از ۶ ژوئن در لس‌آنجلس آغاز شده و تا ۱۰ ژوئن ادامه خواهد داشت به دغدغه های اقتصادی منطقه و در راس آن ها مسائل مهاجرتی پرداخته شود. 

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا هم با امید به ترمیم روابط با کشورهای حوزه آمریکای لاتین در نظر دارد در این نشست سخنرانی کند.

اما تصمیم به عدم دعوت از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه بدلایل نگرانی از وضعیت حقوق بشری در این کشورها، رئیس جمهور مکزیک همسایه جنوبی آمریکا را نیز به صرفنظر کردن از شرکت در این نشست مهم سوق داد. 

این درحالیست که طبق برنامه از پیش تعیین شده آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ماه آینده میلادی در واشنگتن با جوبایدن، همتای آمریکای‌اش دیدار خواهد کرد. قرار است مکزیک در سطح وزیر خارجه در این نشست شرکت کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه واشنگتن موضع مکزیک را درک می‌کند تصریح کرد یکی از فاکتورهای کلیدی در این نشست برخورداری از عنصر «حکمرانی دموکراتیک» است و کشورهایی که دعوت نشده اند فاقد چنین عنصری هستند. رئیس جمهور مکزیک پیش‌تر گفته بود این نمی تواند یک نشست مربوط به کل قاره آمریکا باشد اگر همه کشورهای این قاره به آن دعوت نشده باشند.

همزمان با این نشست در لس آنجلس چندین هزار مهاجر آمریکای لاتین عمدتا از ونزوئلا راهپیمایی خود را از خاک مکزیک به سمت مرز آمریکا آغاز کرده اند. فعالان امور مهاجرت می‌گویند این بزرگترین کاروان مهاجران در سال‌های اخیر است. شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند دست‌کم ۶ هزار نفر شهر مرزی تاپاچولا را به مقصد ایالات متحده ترک کرده‌اند.

کاخ سفید انتظار دارد ۲۳ مقام کشورهای منطقه‌ در این نشست شرکت کنند و می‌گوید غیبت رئیس‌جمهوری مکزیک مانعی بر معرفی برنامه‌های مهاجرتی جوبایدن در سطح منطقه نخواهد بود. 

رویدادهای غیررسمی و جانبی این نشست از روز دوشنبه همزمان با ورود برخی سران به آمریکا آغاز شده و قرار است جوبایدن روز چهارشنبه طی سخنانی این اجلاس را رسما افتتاح کند.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور پوپولیست برزیل که روابط خوبی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا داشت علیرغم مواضع اولیه مبنی بر عدم سفر به لس آنجلس، در این نشست شرکت می کند.

رابرت (باب) منندز، رئیس با نفوذ کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با انتقاد از این موضع رئیس‌جمهور مکزیک گفت: «تصمیم به همراهی با دیکتاتورها و رهبران مستبد، به روابط آمریکا و مکزیک آسیب می‌زند.»

این درحالیست که عدم شرکت آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در این نشست با استقبال نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا همراه شده است. آقای مادورو تصمیم کاخ سفید برای عدم دعوت از او و رهبران کوبا و نیکاراگوئه را یک عمل تبعیض‌آمیز توصیف کرده که تنها موجبات «شکست» نشست را فراهم آورده است.

راه‌های مهار کووید ۱۹، تغییرات آب و هوایی و مشکلات مهاجرتی و معضلات اقتصادی از عناوین اصلی این نشست است که تا روز جمعه ۱۰ ژوئن ادامه خواهد داشت. این برای دومین بار طی ۲ دهه اخیر است که آمریکا میزبان این اجلاس است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا تحریم‌های آمریکا علیه کوبا پس از ۶۰ سال لغو شدنی نیست؟

پیروزی برای چین؛ نیکاراگوئه روابطش را با تایوان قطع کرد

انتشار اسناد محرمانه «عملیات جاسوسی» آمریکا در ونزوئلا برای «شکار مقام‌های بلندپایه»