کامیون مرگ؛ ۵۴ مهاجر در مکزیک کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصادف کامیون حامل مهاجران در جنوب مکزیک
تصادف کامیون حامل مهاجران در جنوب مکزیک   -  Copyright  AP Photo

تصادف یک دستگاه کامیون حامل مهاجران در جنوب مکزیک دستکم ۵۴ کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت. 

این حادثه در حومه «توکستلا گوتیرز» از توابع «چیاپا دِ کورزو» و پس از واژگونی کامیون روی داد. مقامات ایالت چیاپاس می گویند کامیون قبل از واژگونی با نرده های یک پل برخورد کرده بود.

این کامیون حامل بیش از ۱۰۰ مهاجر عمدتا اهل کشورهای حوزه آمریکای مرکزی بوده است و ظاهرا به دلیل سنگینی بیش از حد، کنترل کامیون در یک پیچ تند از دست راننده در رفته است.

فرماندار ایالت چیاپاس با انتشار پستی توئیتری از انتقال ۱۰۵ مجروح شامل ۲۲ زن به بیمارستان خبر داده است. تصاویر و ویدئوهای دلخراشی از قربانیان و زخمی های این حادثه در شبکه های اجتماعی پخش شده است.

در یکی از این ویدئوها زنی مشاهده می شود که کودکی در آغوش دارد و هر دو غرق در خون هستند. در ویدئوی دیگری که در شبکه های اجتماعی پخش شده امدادگران در حال بیرون کشیدن اجساد از پشت کامیون واژگون شده هستند در حالی که یکی از زخمی ها از درد به خود می پیچد. تصاویر اجسادی که با پارچه های سفید کف خیابان کنارهم ردیف شده اند هم واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است.

آندرس مانوئل لوپز ابرادور، رئیس جمهور مکزیک با دردناک توصیف کردن این حادثه با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده است. تلاش برای شناسایی هویت قربانیان ادامه دارد و مسئولان کشورهایی نظیر گواتمالا، هندوراس و السالوادور که گمان می رود اتباعشان در بین کشته شده‌ها باشند، در حال بررسی این حادثه در همکاری با مقامات مکزیک هستند.

بسیاری از مردم آمریکای مرکزی برای فرار از فقر و خشونت گسترده در این منطقه، سعی می کنند از مسیر مکزیک خود را به دروازه های آمریکا برسانند؛ باندهای فعال در زمینه قاچاق انسان در مکزیک عمدتا با استفاده از کامیون‌های بزرگ تردد این افراد را در گروه های بزرگ سازماندهی می کنند که با توجه به وضعیت راه ها و جاده های مکزیک با استانداردهای ایمنی فاصله زیادی دارد.

ماه گذشته هم پلیس مکزیک حین بازرسی در یکی از بزرگراه های این کشور متوجه مخفی شدن حدود ۶۰۰ مهاجر در دو دستگاه کامیون لاری شده بود.

وعده های جوبایدن در بازبینی سیاست های مهاجرتی آمریکا و اعلام آمادگی برای پذیرایی از تعداد بیشتری پناهجو، موجب شده تا طی سال جاری میلادی تعداد بیشتری برای رفتن به ایالات متحده خطر کنند. این در حالیست که دولت بایدن اخیرا از مهاجران خواسته تا کشورهای خود را برای آمدن به آمریکا ترک نکنند و بتازگی با از سرگیری مجدد سیاست دونالد ترامپ، اولین گروه پناهجویان را تا بررسی پرونده و مشخص شدن رای دادگاه به مکزیک برگرداند.

منتقدان می گویند سیاست های این چنینی موجب داغ تر شدن بازار کار قاچاقچیان و به خطر افتادن فزاینده جان پناهجویان می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید