Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش آرژانتین به گزینه پیشنهادی رئیسی برای وزارت کشور: بی‌حرمتی به قربانیان حمله تروریستی آمیاست

احمد وحیدی
احمد وحیدی Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آرژانتین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «این کار[انتصاب احمد وحیدی به وزارت] بی‌حرمتی به نظام قضایی آرژانتین و قربانیان حمله تروریستی بی‌رحمانه به انجمن آرژانتین و اسرائیل (آمیا) است.»

آگهی

دولت آرژانتین معرفی احمد وحیدی، یکی از متهمان بمب‌گذاری ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوینس‌آیرس را به‌ عنوان وزیر پیشنهادی کشور در کابینه ابراهیم رئیسی «به‌شدت» محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده است: «آرژانتین انتصاب احمد وحیدی را به سمت وزارت در ایران به‌شدت محکوم می‌کند» و در این بیانیه همچنین تصریح شده است که چنین تصمیمی «بی‌حرمتی به نظام قضایی آرژانتین و قربانیان حملهٔ تروریستی بی‌رحمانه به انجمن آرژانتین و اسرائیل (آمیا) است.»

وزیر خارجه آرژانتین همچنین خاطرنشان کرد که انتصاب آقای وحیدی در سال ۲۰۰۹ به سمت وزیر دفاع ایران نیز «نگرانی جدی این کشور» را در پی داشته است.

دولت آرژانتین همچنین خواستار «همکاری کامل» دولت ایران شده تا متهمان انفجار آمیا در دادگاهی دارای صلاحیت محاکمه شوند. طبق قوانین آرژانتین امکان محاکمه غیابی در این کشور وجود ندارد.

آسیوشیتد پرس
دیدار سال ۲۰۱۱ احمد وحیدی،‌ وزیر دفاع وقت ایران از بولیوی بر تنش میان این کشور و آرژانتین افزودآسیوشیتد پرس

احمد وحیدی،‌ وزیر پیشین دفاع و فرمانده سابق نیروی قدس ایران یکی از مقامات بلندپایه این کشور است که دادگستری آرژانتین او را به داشتن نقشی کلیدی در طراحی و اجرای حمله به انجمن یهودیان آرژانتین در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ می‌داند.

در سال ۲۰۰۷ و به درخواست دادستانی کل آرژانتین اینترپل برای احمد وحیدی، علی فلاحیان،‌ محسن رضایی، احمدرضا اصغری، محسن ربانی و عماد مغنیه حکم جلب بین‌المللی صادر کرد. مقامات آرژانتین بارها اعلام کرده‌اند که تصمیم این حمله در ایران گرفته شده و اجرای آن از سوی حزب‌الله لبنان صورت گرفته است.

آقای وحیدی از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۷ به عنوان نخستین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران فعالیت داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین موسوم به آمیا ۸۵ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. این انفجار بزرگترین سوء قصد در تاریخ معاصر آمریکای لاتین تلقی می‌شود و بررسی آن سال به‌طول انجامیده و ماجرای فراوانی را در داخل و خارج از این کشور در پی داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرژانتین از قطر خواست تا فورا محسن رضایی را بازداشت کند

رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود

برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود