Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آرژانتین از قطر خواست تا فورا محسن رضایی را بازداشت کند

تصویر تعدادی از قربانیان انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس سال ۱۹۹۴
تصویر تعدادی از قربانیان انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس سال ۱۹۹۴ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وزارت خارجه آرژانتین پس از مسجل شدن حضور رضایی در قطر، درخواست دادستان ویژه را پذیرفته و به سفیر این کشور در دوحه دستور داده تا فورا با وزارت خارجه قطر تماس بگیرد و درخواست بوئنوس آیرس را ابلاغ کند.»

آگهی

آرژانتین روز دوشنبه از قطر خواست معاون رئیس جمهوری  ایران را به اتهام مسئولیت در بمب‌گذاری مرگبار سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس فورا دستگیر کند.

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ایران، به اتهام مشارکت در برنامه‌ریزی بمب‌گذاری ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ در ساختمان هفت طبقه مرکز همیاری یهودیان که انجمن همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین (AMIA) نیز در آن قرار داشت، از سوی دادستان ویژه آرژانتین تحت تعقیب قضایی است. در پی وقوع این انفجار ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.  

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که وزارت خارجه آرژانتین پس از مسجل شدن حضور رضایی در قطر، درخواست دادستان ویژه را پذیرفته و به سفیر این کشور در دوحه دستور داده تا فورا با وزارت خارجه قطر تماس بگیرد و درخواست بوئنوس آیرس را ابلاغ کند. 

پیشتر خبرگزاری رسمی آرژانتین گزارش داده بود که دادستان‌های پیگیر پرنده این انفجار با ارائه مستنداتی در مورد سفر آقای رضایی به دوحه، دادخواستی به وزارت خارجه این کشور ارسال کرده بودند که در آن با اشاره به هشدار فوق قرمز اینترپل علیه فرمانده اسبق سپاه پاسداران خواستار استفاده از تمامی اهرم‌های دیپلماتیک برای دستگیری او شده بودند.  

دولت آرژانتین ژانویه گذشته نیز از حضور آقای رضایی در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه انتقاد کرد. این کشور انتصاب او به معاونت ریاست جمهوری و نیز انتصاب احمد وحیدی، فرمانده سپاه قدس در زمان انفجار سال ۱۹۹۴ را به سمت وزارت کشور ایران محکوم کرده بود. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

روابط دیپلماتیک میان آرژانتین و ایران طی ۴ ماه گذشته و در پی توقیف هواپیمایی که پیشتر متعلق به شرکت ماهان بوده، بار دیگر پرتنش بوده است. ششم ژوئن گذشته این هواپیما که در اختیار شرکت امتراسور ونزوئلا قرار گرفته به همراه ۱۴ شهروند ونزوئلایی و ۵ ایرانی از مکزیک وارد آرژانتین شد و دو روز بعد در حالی که قصد پرواز به اوروگوئه را داشت، به ظن عضویت تعدادی از سرنشینان آن در سپاه قدس توقیف و پاسپورت خدمه آن از جمله پنج ایرانی ضبط شد. 

البته دادگاهی در آرژانتین هفته گذشته حکم آزادی پنج خدمه باقیمانده هواپیما از جمله سه ایرانی و دو ونزوئلایی را صادر کرد و آنها به تازگی خاک آرژانتین را ترک کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیشتر خدمه هواپیمای توقیف شده «متهم به ارتباط با سپاه قدس» در آرژانتین اجازه خروج پیدا کردند

پاراگوئه: سرنشین هواپیمای زمین‌گیر شده در آرژانتین عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است

واکنش آرژانتین به گزینه پیشنهادی رئیسی برای وزارت کشور: بی‌حرمتی به قربانیان حمله تروریستی آمیاست