Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت ائتلافی اسرائیل و خطر فروپاشی؛ آیا نتانیاهو پیشنهاد انحلال پارلمان را ارائه خواهد کرد؟

تلاش نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل
تلاش نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلسه تابستانی پارلمان اسرائیل در حالی روز دوشنبه ۹ مه گشایش یافت که دولت پردشمن نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور همچنان با خطر فروپاشی مواجه است.

آگهی

جلسه تابستانی پارلمان اسرائیل در حالی روز دوشنبه ۹ مه گشایش یافت که دولت پردشمن نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور همچنان با خطر فروپاشی مواجه است.

نفتالی بنت در حالی اکثریت پارلمانی خود را کمتر از یک سال پس از روی کار آمدن از دست داده که یک شریک کلیدی‌اش هم همکاری با دولت ائتلافی او را به حالت تعلیق درآورده است، اتفاقی که می‌تواند زمینه‌ساز تلاش احتمالی مخالفان به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل برای سرنگونی دولت آقای بنت در اواخر این هفته باشد.

اگرچه به نظر می‌رسد آقای بنت خود را برای مقابله با این چالش فوری آماده کرده است اما چشم‌انداز راهکارهای او برای حل مسائل مهم از جمله شهرک‌سازی در کرانه باختری و بروز خشونت‌ها در هفته‌های گذشته نامشخص است.

بوآز توپوروفسکی، رئیس موقت ائتلاف در مجلس اسرائیل با بیان اینکه این ائتلاف با یک «بحران جدی» مواجه است، اما ابراز خوشبینی کرد که این ائتلاف زنده بماند.

بنت برای تشکیل کابینه، ائتلافی متشکل از هشت حزب را تشکیل داد که وجه اشتراک آن‌ها فراتر از خصومت مشترکشان با نتانیاهو نبود.

با وجود این دولت آقای بنت توانسته است که روابط کشورش را با دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و متحدان عرب اسرائیل تقویت کند. دولت او همچنین به عنوان یک میانجی غافلگیرکننده در جنگ اوکراین ظاهر شده است و مرتباً با رهبران مسکو و کی‌یف گفتگو می‌کند.

از سوی دیگر اگرچه بنت مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها را رد کرده اما تلاش داشته است تا با اتخاذ اقداماتی برای بهبود شرایط زندگی در کرانه باختری و نوار غزه، از شدت تنش‌ها بکاهد.

با وجود این، نتایج یک نظرسنجی که در ماه آوریل و توسط موسسه دموکراسی اسرائیل انجام شده است، نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که دولت بنت تا پایان سال میلادی به کار خود ادامه خواهد داد، رقمی که در ماه فوریه ۴۹ درصد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی خبرها حکایت از آن دارند که نتانیاهو در حال بررسی این موضوع است که آیا این هفته پیشنهادی برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید ارائه کند یا خیر، زیرا برای این اقدام لازم است تا دست‌کم یکی از اعضای باقی‌مانده در ائتلاف به او بپیوندد.

البته اگر آقای نتانیاهو در این روند با شکست مواجه شود دیگر نمی‌تواند برای شش ماه آینده پیشنهاد مشابهی را به پارلمان ارائه کند.

در هر حال برخی از صاحب‌نظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که ائتلاف حداقل در کوتاه‌مدت طوفان‌ها را پشت سر بگذارد، زیرا به گفته آن‌ها اگر اسرائیل با انتخابات جدید مواجه شود، حتی اعضای ناراضی ائتلاف هم موضوعات زیادی را برای از دست دادن خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات اسرائیل؛ حزب نتانیاهو در صدر و در آستانه کسب اکثریت کرسی‌ها قرار گرفت

فشار بر دولت ائتلافی اسرائیل در پی گسترش خشونت‌ها در بیت‌المقدس؛ حزب عربی عضویت خود را تعلیق کرد

ارتش اسرائیل رویکرد جدید «تهاجمی» خود را در برابر فلسطینی‌ها آغاز کرد