گمانه‌زنی رسانه‌های اسرائیل از توافق نتانیاهو با دادگاه برای گریز از زندان در برابر پایان حیات سیاسی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو   -  Copyright  AP

چند رسانه اسرائیلی از دو روز پیش گزارش‌هایی را درباره دیدارهای تیم حقوقی بنیامین نتانیاهو با دادستان کل اسرائیل به منظور تنظیم توافقی برای زندانی نشدن نخست وزیر سابق منتشر کرده اند. این گمانه‌زنی‌ها، صحنه سیاسی اسرائیل را پیشاپیش متلاطم کرده است. گفته می‌شود یکی از بندهای این توافق تعهد آقای نتانیاهو برای عدم حضور در کنست (پارلمان اسرائیل) به مدت ۷ سال است.

بنیامین نتانیوها در تاریخ سیاست اسرائیل یک استثنا به شمار می‌رود. رهبر حزب لیکود توانست ۱۵ سال رئیس دولت باشد. با این حال محاکمه وی به اتهام فساد، رشوه خواری و اعمال نفوذ غیرقانونی و سوء استفاده از قدرت، باعث شد تا محبوبیت و مشروعیت وی در طبقه حاکم اسرائیل به‌شدت کاهش یابد. اسرائیل در سال‌های گذشته و به همین دلیل وارد یک چرخه بحران سیاسی و برگزاری چند انتخابات زودهنگام شد. سرانجام، دولت ائتلافی کنونی به ریاست نفتالی بنت با شرکت احزاب ریز و درشت و رقیبی و تنها برای برکناری نتانیاهو از قدرت تشکیل شد.

بنا بر این گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی، وکلای بنیامین نتانیاهو در هفته‌های گذشته و در آستانه حضور دو شاهد کلیدی در دادگاه چندین بار با آویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل دیدار کرده اند. هدف از این ملاقات‌های فشرده تنظیم یک توافق است که براساس آن بنیامین نتانیاهو باید گناهکار بودن خود را به‌ویژه در دو مورد دریافت رشوه و اعمال نفوذ و قدرت غیرقانونی بپذیرد و در برابر، دادگستری اسرائیل او را به زندان محکوم نکند.

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که وکلای بنیامین نتانیاهو همچنین شرطی را پذیرفتند که براساس آن، نخست وزیر پیشین به مدت ۷ سال از حضور در کنست خودداری خواهد کرد. با توجه به اینکه «بی‌بی» هم‌اکنون ۷۲ سال دارد، پذیرش این شرط عملا می‌تواند به عنوان پایان حیات سیاسی وی به شمار رود.

از سوی دیگر و از قرار معلوم، شرط پذیرش «جراحت دار کردن افکار عمومی» یا «لکه ننگ اجتماع» بودن، یکی از موارد جدی مورد اختلاف میان دو طرف است. نتانیاهو و وکلایش در برابر تحمیل پذیرش ای شرط از سوی دادستان مندلبلیت مقاومت می‌کنند.

توافقی که می‌تواند عرصه سیاسی اسرائیل را متحول کند

دولت ائتلافی نفتالی بنت، کابینه‌ای راست‌گرا و عملا از سر «ناچاری» است و تمایل فزاینده جامعه اسرائیل به راست را نمایندگی نمی‌کند. در صورت کنار رفتن بنیامین نتانیاهو از صحنه سیاست، احزاب راست طبیعتا ائتلاف با حزب کارگر، عرب‌های اسرائیلی و دیگر احزاب چپ میانه رو کنار خواهند گذاشت و به سوی حزب قدرتمند و موفق لیکود باز خواهند گشت.

صرف انتشار شایعه کناره‌گیری نتانیاهو از رهبری لیکود پیشاپیش تحرکات در کادر بالادستی همین حزب راست‌گرا برای جانشینی وی را تشدید کرده است. نگاهی به رسانه‌های اسرائیل نشان می‌دهد که گمانه‌زنی درباره جانشین نتانیاهو در این حزب، یکی از بحث‌های داغ سیاسی این کشور و رسانه‌های عبری‌زبان خارجی است.