Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فشار بر دولت ائتلافی اسرائیل در پی گسترش خشونت‌ها در بیت‌المقدس؛ حزب عربی عضویت خود را تعلیق کرد

ناآرامی در مسجدالاقصی
ناآرامی در مسجدالاقصی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب عربی «فهرست متحد عربی» روز یک‌شنبه ۱۷ آوریل خبر داد که عضویت خود را در دولت ائتلافی اسرائیل در پی بروز خشونت‌ها در مسجدالاقصی به حالت تعلیق در می‌آورد.

آگهی

حزب عربی «فهرست متحد عربی» روز یک‌شنبه ۱۷ آوریل اعلام کرد که عضویت خود را در دولت ائتلافی اسرائیل در پی بروز خشونت‌ها در مسجد الاقصی به حالت تعلیق در می‌آورد.

فهرست متحد عربی همچنین اعلام کرد که این حزب در صورت استمرار سیاست کنونی‌ دولت اسرائیل، استعفای رسمی خود را از دولت ائتلافی نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور بررسی خواهد کرد.

حزب عربی «فهرست متحد عربی» نخستین حزب برگرفته از اقلیت ۲۱ درصد عرب اسرائیل است که به یک دولت این کشور ملحق شده است.

دولت ائتلافی بنت در حال حاضر ۶۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را در اختیار دارد که ۴ کرسی آن از فهرست متحد عربی است. به این ترتیب دولت ائتلافی اسرائیل روز یک‌شنبه با اعلام تعلیق عضویت یکی از موتلفینش با خطر فروپاشی مواجه شده است.

پیشتر دولت ائتلافی اسرائیل با استعفای ایدیت سیلمان، عضو حزب «یامینا» به رهبری آقای بنت، اکثریت بسیار ضعیفش را در مجلس این کشور از دست داده بود.

در هر حال با بروز خشونت‌ها در روزهای گذشته در صحن مسجدالاقصی، فهرست متحد عربی برای کناره‌گیری از دولت ائتلافی اسرائیل تحت فشار قرار گرفته است.

فهرست متحد عربی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر دولت اسرائیل به اقدامات خود علیه فلسطینیان در بیت‌المقدس ادامه دهد از دولت ائتلافی این کشور استعفا خواهد داد.

بیانیه فهرست متحد عربی ساعاتی پس از اعلام خبر زخمی شدن بیش از ۲۰ نفر در داخل و اطراف صحن مسجدالاقصی منتشر شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در پی بروز ناآرامی‌ها در صحن مسجدالاقصی تا روز جمعه دست‌کم ۱۷۰ نفر زخمی شده‌اند.

پلیس اسرائیل اعلام کرده است که نیروهایش برای برقراری دوباره نظم وارد صحن مسجدالاقصی شده‌اند. بر اساس اعلام پلیس اسرائیل، صدها فلسطینی به سوی یهودیان در دیوار ندبه سنگ‌پرانی کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه هم اعلام کرده است که جمعی از یهودیان به هنگام برگزاری مراسم مذهبی‌شان در روز یک‌شنبه توسط نیروهای پلیس محافظت می‌شدند.

همچنین برخی شاهدان اسرائیلی گفته‌اند که فلسطینیان از بامداد روز یک‌شنبه به سوی تعدادی از اتوبوس‌های شهری اسرائیل سنگ پرتاب کرده‌اند.

اما فلسطینیان می‌گویند که پلیس اسرائیل روز یکشنبه با دادن اجازه به جمعی از یهودیان برای ورود به صحن مسجد الاقصی موجب تحریک آنها شده است.

در هر حال عمر بارلو، وزیر امنیت داخلی اسرائیل گفته است که این کشور علیه هر فردی که اقدامی علیه شهروندان اسرائیل انجام دهد به شدت عمل خواهد کرد.

بیشتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که دولتش به ارتش و نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با اقداماتی که امنیت اسرائیلی‌ها را به خطر بیاندازد، اختیار داده است.

او همچنین از ضرورت تلاش برای ایجاد شرایطی که همه معتقدان به ادیان مختلف بتوانند در صحن مسجدالاقصی مراسم مذهبی خود را برگزار کنند، سخن گفته بود.

آگهی

با وجود این برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که نفتالی بنت پس از تصمیم حزب «فهرست متحد عربی» برای خروج از ائتلاف تلاش خواهد کرد تا اوضاع در اسرائیل را آرام کند.

افزایش‌ تلاش‌ها برای کاهش خشونت‌ها

در ادامه دور جدید تنش میان اسرائیل و فلسطینیان، ملک عبدالله، پادشاه اردن روز یک‌شنبه از اسرائیل خواست تا این کشور «تمام اقدامات غیرقانونی و تحریک‌آمیز» خود را که موجب تشدید بیشتر خشونت‌ها می‌شوند، متوقف کند.

دفتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز یکشنبه در تماس تلفنی با آقای عباس گفته است که برای پایان دادن به تشدید تنش‌ها در اسرائیل با همه طرف‌ها گفتگو خواهد گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

حسین الشیخ، یک مقام ارشد در تشکیلات خودگردان فلسطینی روز یک‌شنبه از رفتار اسرائیل در صحن مسجد الاقصی به عنوان «حمله آشکار» به اماکن مقدس مسلمانان یاد کرد. از همین رو او از جامعه جهانی خواست تا برای کاهش خشونت‌ها مداخله کنند.

پیش‌تر اسماعیل هنیه از رهبران سیاسی حماس گفته بود که مسجد الاقصی «فقط» برای آنها است. او گفته بود که فلسطینیان حق حضور در مسجد الاقصی را دارند و آنها در برابر «سرکوب و ترور» اسرائیل سر فرود نمی‌آورند.

دعای عید پاک پاپ برای صلح

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یک‌شنبه هم‌زمان با عید پاک برای صلح دعا کرد. او در سخنرانی عید پاک خود ابراز امیدواری کرد که اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و همه افرادی که در «شهر مقدس» زندگی می‌کنند، همراه با دیگر زائران، «برادرانه» زندگی کنند و از دسترسی آزادانه به اماکن مقدس این شهر با احترام متقابل به حقوق یکدیگر برخوردار شوند.

امسال عید پسح یهودیان و عید پاک مسیحیان با ماه رمضان مسلمانان هم‌زمان شده است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ائتلافی اسرائیل و خطر فروپاشی؛ آیا نتانیاهو پیشنهاد انحلال پارلمان را ارائه خواهد کرد؟

بنی گانتس ضمن اعلام استعفا از کابینه جنگ نتانیاهو، خواستار برگزاری انتخابات در اسرائیل شد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟