Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست وزیر عراق: ایران و عربستان به زودی با یکدیگر به توافق می‌رسند

ایران و عربستان
ایران و عربستان Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصطفی کاظمی می‌گوید تهران و ریاض گفتگوهای مثبتی در عراق با یکدیگر داشته‌اند و او اطمینان دارد که طرفین به زودی با یکدیگر به تفاهم خواهند رسید.

آگهی

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق می‌گوید امیدوار است به زودی با میانجیگری این کشور، ایران و عربستان با یکدیگر به توافق دست یابند. 

آقای کاظمی در گفتگویی مفصل با روزنامه الصباح عراق در خصوص موضوعات مختلفی صحبت کرده که از جمله مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه مسئله گفتگوهای تهران و ریاض با میانجیگری بغداد است. 

نخست وزیر عراق در بخشی از این مصاحبه با اشاره به مذاکراتی که میان ایران و عربستان صورت گرفته از بهبود مناسبات میان این دو بازیگر قدرتمند منطقه‌ای استقبال کرده و می‌گوید حصول توافق میان تهران و ریاض منافع مستقیمی برای عراق به همراه خواهد داشت. کاظمی در ادامه افزود: «دو طرف با مسئولیت بالایی در این گفتگوها شرکت کرده‌اند و ما اطمینان داریم که به امید خدا به زودی میان طرفین تفاهمی حاصل شود.» 

ایران و عربستان می‌گویند تاکنون پنج دور گفتگو به صورت محرمانه با یکدیگر برگزار کرده‌اند و از ادامه این مذاکرات نیز استقبال می‌کنند. طرفین می‌گویند هدف آنها در این گفتگوها حل و فصل اختلافات، کاهش تنش‌ها و از سرگیری روابط دوجانبه است، با این حال هنوز موانعی بر سر این موضوع وجود دارد که احتمالا مسئله جنگ یمن یکی از پررنگ‌ترین آنها محسوب می‌شود. در چنین شرایطی عراق که در ابتدا به عنوان میانجی طرفین وارد عمل شده بود حالا نسبت به چشم‌انداز این گفتگوها تصویر روشنی دارد. 

کاظمی در بخش دیگری از مصاحبه خود در این رابطه گفت«از آنجایی که ما روابط خوبی هم با ایران و هم با عربستان داریم از دستیابی به ثبات منطقه‌ای استقبال می‌کنیم. ما با توجه به این مسئله توانستیم میزبان این مذاکرات باشیم و فضای مثبتی برای گفتگوهای طرفین در خاک عراق ایجاد کنیم.» 

کاظمی البته تاکید می‌کند که بخش مهمی از آنچه در این خصوص گذشته هنوز محرمانه است و قابل طرح شدن در رسانه‌ها نیست. 

آخرین دور گفتگوهای میان ایران و عربستان اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بغداد میان طرفین در بغداد برگزار شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران فضای این گفتگوها را مثبت خوانده و تاکید کرده بود که تهران از ادامه این مسیر استقبال می‌کند. 

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از گفتگو با رسانه الصباح با اشاره به اینکه بدون حل مشکلات منطقه‌ای و به صفر رساندن بحران‌های کنونی در منطقه خاورمیانه، نمی‌توان انتظار مشاهده همگرایی و بهبود مناسبات در میان کشورهای منطقه‌ای داشت، افزود: «در چنین فضایی می‌توان انتظار داشت که طرفین با حسن نیت و نگاه به آینده وارد روند تنش‌زدایی شوند و بتوانند اقداماتی در مسیر توسعه بردارند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال برخی از رسانه‌های عربی به نقل از منابع آگاه عراقی گزارش داده‌اند که ایران و عربستان بر سر برگزاری ادامه گفتگوها در دور ششم با یکدیگر توافق کرده‌اند اما هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نشده است. همچنین پایگاه خبری روسیا الیوم به نقل از یک منبع آگاه عراقی نوشته که دور پنجم مذاکرات ایران و سعودی در عراق چند ساعت به طول انجامیده و در آنجا شخص مصطفی کاظمی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و همچنین رئيس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی حضور داشتند و در پایان تهران و ریاض درباره پایان مذاکرات امنیتی و انتقال آن به سطح گفتگوهای سیاسی و دیپلماتیک با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز امیدواری ایران و عربستان به بهبود روابط؛ تهران: در مورد امنیت خلیج فارس با ریاض گفتگو کردیم

کاظمی گفتگوهای راهبردی بر سر خروج نظامیان آمریکایی از عراق را در کاخ سفید دنبال می‌کند

فایننشال تایمز: مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است