Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سفیر ایران در عراق: نقشه‌راه روابط ایران و عربستان سعودی آماده شد

روابط ایران و عربستان
روابط ایران و عربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی تصریح کرد که دور اخیر مذاکرات، برای طرفین تعیین «چهارچوب توافق» مهم بوده که به نتیجه رسیده است و این خود «ملاک مثبتی» برای روشن کردن «راه آینده» برای دو طرف است.

آگهی

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق درباره آخرین وضعیت مذاکرات برای ازسرگیری روابط میان ایران و عربستان سعودی گفت که نقشه‌راه این روابط آماده شده است.

مسجدی روز جمعه ۹ اردیبهشت در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «در دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان که پنجشنبه گذشته بین هیأت‌های دو طرف برگزار شد نقشه‌راهی برای آینده مورد بحث و توافق قرار گرفت؛ هر دو طرف پیشنهادهایی داشتند که بعد از جلسه پنجشنبه در این باره توافقی حاصل و تبدیل به نقشه‌راهی شد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سفیر ایران در عراق همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی خواهد شد یا نه، گفت که «روند مذاکرات» تعیین خواهد کرد که بازگشایی محقق شود یا خیر.

وی تصریح کرد که دور اخیر مذاکرات، برای طرفین تعیین «چهارچوب توافق» مهم بوده که به نتیجه رسیده است و این خود «ملاک مثبتی» برای روشن کردن «راه آینده» برای دو طرف است.

مسجدی پیشرفت‌ها در «کلیت» توافق ایران و عربستان را ابتدا بر سر «اعتمادسازی‌ها» دانست و افزود که در درجه دوم «اقدامات و همکاری‌های دوجانبه» مانند موضوع حج و بازگشایی سفارتخانه‌های دو طرف و نیز موضوع سوم «بحث‌های منطقه‌ای و بین‌المللی» مطرح شده است.

عربستان سعودی یکی از قدرتمندترین رقبای ایران در منطقه است. به دنبال حمله به سفارت عربستان در تهران در ژانویه ۲۰۱۶، سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض بسته شد و جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی از آن زمان تاکنون هیچ‌گونه روابط دیپلماتیکی با یکدیگر ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری پنجمن دور مذاکرات ایران و عربستان؛ «احتمالا وزاری دو کشور در آینده دیدار کنند»

وزیر خارجه عراق در تهران: امیدوارم گفتگوهای ایران و عربستان علنی شوند

وزارت خارجه ایران در واکنش به حمله پاکستان اقدام کشور «دوست و برادر» را محکوم کرد