Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر خارجه عراق در تهران: امیدوارم گفتگوهای ایران و عربستان علنی شوند

دیدار فواد حسین، وزیر خارجه عراق با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تهران
دیدار فواد حسین، وزیر خارجه عراق با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تهران Copyright سایت وزارت خارجه ایران
Copyright سایت وزارت خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهارشنبه ۱۳ مارس (۲۴ فروردین) فواد حسین، وزیر خارجه عراق به ایران رفت تا مقام‌های ارشد دستگاه دیپلماسی دو کشور درباره مسائل دو‌جانبه و اختلافات پیش آمده میان تهران و بغداد گفتگو کنند، سفری که در بزنگاه توقف مذاکرات وین برای احیای برجام انجام شده است.

آگهی

چهارشنبه ۱۳ مارس (۲۴ فروردین) فواد حسین، وزیر خارجه عراق به ایران رفت تا مقام‌های ارشد دستگاه دیپلماسی دو کشور درباره مسائل دو‌جانبه و اختلافات پیش آمده میان تهران و بغداد گفتگو کنند، سفری که در بزنگاه توقف مذاکرات وین برای احیای برجام انجام شده است.

به گزارش رسانه‌های خبری، یکی از محورهای مذاکرات وزرای خارجه ایران و عراق، مساله گفتگوهای تهران و ریاض به میزبانی بغداد بود. از همین رو وزیر خارجه عراق ابراز امیدواری کرد که ایران و عربستان سعودی در ادامه مسیر گفتگوهای محرمانه‌شان به گفتگوهای علنی برسند.

عراق از آوریل سال گذشته و به موازات مذاکرات وین برای احیای برجام، تاکنون چهار نشست برای احیای روابط عربستان سعودی و ایران برگزار کرده است اما ادامه این گفتگوها در پی افزایش حملات عربستان به یمن از طرف ایران قطع شد.

هر چند دلیلی رسمی برای تعلیق این گفت‌وگوها ذکر نشد اما لغو گفتگوها پس از صورت گرفت که عربستان اعلام کرد ۸۱ نفر را به طور دسته‌جمعی اعدام کرده است. اعتراض‌هایی از سوی مقامات ایران نسبت به این اعدام‌ها که شامل تعدادی کنشگر شیعه هم بود، صورت گرفت.

برخی از کارشناسان بر این نظرند که احیای روابط تهران و ریاض تا حد زیادی به دیگر مسائل مانند احیای برجام، رفع نگرانی‌ها از توان موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران و همچنین پایان جنگ یمن ارتباط دارد.

از همین رو اعلام آتش‌بس دو ماهه در یمن می‌تواند به از سرگیری مذاکرات ریاض و تهران با میانجی‌گری بغداد کمک کند، نکته‌ای که وزیر خارجه عراق هم به آن اشاره کرد.

آقای فواد حسین گفت که اعلام آتش‌بس در یمن می‌تواند یکی از دلایل برای ازسرگیری گفتگوهای ریاض و تهران باشد.

نگرانی‌های امنیتی ایران در خاک عراق و پاسخ بغداد

رسانه‌های خبری ایران همچنین اعلام کرده‌اند که موضوع نگرانی‌های امنیتی ایران در خاک عراق هم در دستور کار مذاکرات حسین امیرعبداللهیان و فواد حسین بوده است.

به گفته وزیر خارجه ایران، «کشورش نمی‌تواند بپذیرد از مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عناصر تروریست و تجزیه طلب تهدید و امنیتش مورد مخاطره قرار گیرد.»

سفر فواد حسین به تهران، نخستین سفر یک مقام ارشد عراقی بعد از حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در ۱۳ مارس است. ایران مدعی است که یک مرکز استراتژیک اسرائيل را در اربیل هدف گرفته است.

وزیر خارجه عراق در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که بغداد اجازه نمی‌دهد از خاک خود تهدیدی علیه همسایگانش صورت گیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او با بیان اینکه درها در عراق برای گفتگو در مورد مسائل امنیتی باز است، ابراز امیدواری کرد که این درها در ایران نیز برای گفتگوهای فشرده باز باشد.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود که مذاکرات صورت گرفته میان وزاری خارجه ایران و عراق به رفع اختلافات میان دو کشور با محوریت سپاه پاسداران برای حصول به توافق مورد قبول کمک کند.

دیدار روز چهارشنبه فواد حسین از تهران، دومین دیدار این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی عراق پس از استقرار دولت سیزدهم در ایران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر ایران در عراق: نقشه‌راه روابط ایران و عربستان سعودی آماده شد

ارزیابی مثبت ایران از مذاکره با عربستان؛ خطیب زاده: هنوز در نقطه دیدار وزرا نیستیم

تلاش برای کاهش وابستگی عراق به ایران؛ ریاض و بغداد تفاهم‌نامه مبادله برق امضا کردند