Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کاظمی گفتگوهای راهبردی بر سر خروج نظامیان آمریکایی از عراق را در کاخ سفید دنبال می‌کند

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق
مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطبوعات و رسانه‌های آمریکایی معتقدند که این گفتگوها بیشتر به اعلام یک بازتعریف از ماموریتی جدید برای ارتش ایالات متحده در عراق منجر خواهد شد.

آگهی

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه برای ادامه گفتگوهای راهبردی با ایالات متحده بر سر خروج نظامیان آمریکایی از کشورش در کاخ سفید با جو بایدن ملاقات می‌کند.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص یادآور شده که آقای کاظمی تحت فشار جریان نزدیک به ایران در کشورش قرار دارد و همزمان با تضعیف جایگاه خود در دولت عراق دست به این سفر می‌زند.

بر اساس این گزارش، وی در جریان این سفر که سه ماه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق صورت می‌گیرد تلاش خواهد کرد تا ضمن کسب حمایت سیاسی از جانب واشنگتن، گفتگوهای راهبردی بر سر خروج نظامیان آمریکایی را نیز با مقامات کاخ سفید پیش ببرد.

از سوی دیگر نخستین ملاقات مصطفی کاظمی با جو بایدن یک هفته پس از حمله‌ای مرگبار در بغداد صورت می‌گیرد که گروه داعش مسئولیت آنرا بر عهده گرفته است.

گروه اسلامگرای افراطی موسوم به خلافت اسلامی، داعش که دولت عراق در سال ۲۰۱۷ رسما از شکست نظامی و نابودی آن خبر داد همچنان در این کشور فعال نشان می‌دهد و آنطور که ادعا کرده دست به انجام حملاتی هم می‌زند.

نخست وزیر عراق روز شنبه پیش از ترک کشورش برای سفر به ایالات متحده با انتشار توییتی از دستگیری اعضای یک «هسته تروریستی» خبر داد که گفته می‌شود در حمله انتحاری هفته گذشته بغداد دست داشته‌اند.

از دید نویسنده گزارش فرانس‌پرس، به نتیجه رسیدن سریع تحقیقات مرتبط با حمله یاد شده که ۳۰ کشته برجای گذاشت به نوعی تاکید بر پتانسیل بالای امنیتی دولت عراق برای تامین امنیت کشور تلقی می‌شود.

در این گزارش همچنین آمده است که نخست وزیر عراق برای کاهش فشار جناح‌های پرنفوذ نزدیک به ایران که خواهان خروج ۲ هزار و پانصد نظامی باقی‌مانده آمریکایی از کشورشان هستند نیاز به یک موضع رسمی تازه در واشنگتن برای بازتعریف حضور نظامی ایالات متحده در عراق شود.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است که این گروه‌های فشار تحت ائتلافی موسوم به «حشد شعبی» در دولت و ارتش عراق نفوذ کرده‌اند و مظنون به انجام دست کم پنجاه حمله علیه منافع ایالات متحده در کشورشان هستند.

جدول زمانی برای خروج یا بازتعریف ماموریت نظامیان آمریکایی؟

مقامات عراقی در حالی از گفتگو با کاخ سفید بر سر تعیین یک جدول زمانی برای خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان سخن می‌گویند که شمار زیادی از این نیروها پیش‌تر در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ این کشور را ترک کرده بودند.

این بخش از نیروها سال ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از یک ائتلاف بین المللی برای مبارزه با گروه اسلامگرای داعش وارد عراق شده بودند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که ایالات متحده دیگر به طور رسمی نیروی رزمی چندانی در عراق ندارد و نظامیان آمریکایی باقی مانده در عراق بیشتر نقش مشاور و آموزش دهنده برای ارتش و نیروهای ضد تروریستی این کشور دارند.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق که پیش‌ از مصطفی کاظمی به ایالات متحده سفر و در کاخ سفید با همتای آمریکایی خود دیدار و گفتگو کرده است در گفتگو با خبرنگاران اطمینان داده است که گفتگوهای راهبردی جاری در نهایت به تعیین یک جدول زمانی برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی منجر می‌شود.

مطبوعات و رسانه‌های آمریکایی اما معتقدند که این گفتگوها بیشتر به اعلام یک بازتعریف از ماموریتی جدید برای ارتش ایالات متحده در عراق منجر خواهد شد.

فواد حسین پیش‌تر گفته بود که کشورش دیگر نیازی به حضور نظامی آمریکا ندارد اما در عین حال نیازمند کمک‌های نظامی ایالات متحده به خصوص در زمینه آموزش، توانمند سازی و تجهیز و تسلیح بیشتر است.

وزیر خارجه عراق همچنین به بخشی از مذاکرات که به سرنوشت نیروهای رزمی آمریکایی در کشورش اختصاص داشته اشاره کرده و یادآور شده است که برای خروج این دسته از نیروها به زودی یک جدول زمانی تعیین خواهد شد.

فواد حسین زمان تقریبی آغاز فرایند خروج نیروهای رزمی آمریکایی از کشورش را پس از انتخابات قانون‌گذاری پیش رو تخمین زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر عراق: ایران و عربستان به زودی با یکدیگر به توافق می‌رسند

آغاز نشست بغداد با حضور سران کشورهای منطقه و رئیس جمهوری فرانسه

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم