ابراز نگرانی «شدید» پنتاگون از حملات اخیر به کارکنان آمریکایی در عراق و سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Pentagon spokesman John Kirby
Pentagon spokesman John Kirby   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون روز پنج‌شنبه اعلام کرد که از حملات پیاپی روزهای اخیر به پرسنل آمریکا در عراق و سوریه به شدت نگران است.

محل اقامت دیپلمات‌ها و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، تنها روز چهارشنبه سه بار هدف حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت؛ دست‌کم ۱۴ موشک نیز به پایگاه هوایی «عین الاسد» عراق که میزبان نیروهای آمریکایی هست اصابت کرد. این حادثه منجر به زخمی شدن دو آمریکایی شد.

اگرچه تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته اما تحلیلگران شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را عامل این حملات می‌دانند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: «آنها از سلاح‌های کشنده استفاده می‌کنند. نمی‌دانم جز یک تهدید جدی چگونه می‌توان آن را توصیف کرد.»

پس از حملات ماه گذشته آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در مرز عراق و سوریه که چهار کشته برجای گذاشت، این گروه‌ها اعلام کردند که تلافی خواهند کرد.

ایران هرگونه حمایت از حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را انکار و همزمان حملات هوایی ایالات متحده به گروه‌های مورد حمایتش در این دو کشور را محکوم کرده است.

این حملات در حالی در جریان است که ایران و ایالات متحده درگیر مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی هستند. مذاکراتی که هنوز به سرانجامی نرسیده و هیچ تاریخی نیز برای دور بعدی آن اعلام نشده است.