Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی مدیر عامل سابق رنو-نیسان را صادر کرد

کارلوس غصن
کارلوس غصن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی فرانسه اعلام کردند که این کشور حکم بازداشت بین‌المللی کارلوس غصن (گون) مدیر عامل سابق رنو-نیسان را صادر کرده است. این حکم به‌عنوان بخشی از تحقیقات در موضوع سواستفاده از دارایی‌های شرکت و پولشویی صادر شده است.

آگهی

دادستانی فرانسه اعلام کردند که این کشور حکم بازداشت بین‌المللی کارلوس غصن (گون) مدیر عامل سابق رنو-نیسان را صادر کرده است. این حکم به‌عنوان بخشی از تحقیقات در موضوع سوءاستفاده از دارایی‌های شرکت و پولشویی صادر شده است.

دادستانی در نانتر در حومه پاریس گفت که این حکم به دلیل بیش از ۱۵ میلیون یورو پرداخت‌های مشکوک بین شرکت‌های رنو-نیسان در زمانی که غصن مدیریت آن را برعهده داشت و یک شرکت عمانی صادر شده است.

اگر حکم بازداشت اجرایی شود، کارلوس غصن مستقیما به قاضی بازپرس نانتر معرفی می‌شود تا او را از کیفرخواست مطلع کند.

قاضی تحقیق نانتر که مسئول تحقیقات است در مجموع در این پرونده پنج حکم بازداشت بین‌المللی را صادر کرده است. دادستانی تصریح کرده است که آنها علاوه بر غصن «صاحبان فعلی یا مدیران سابق شرکت عمانی» را هدف قرار می‌دهند.

ژان تامالت، یکی از وکلای آقای غصن به خبرگزاری فرانسه گفت: «این حکم بازداشت نیست که از سوی فرانسه صادر شده باشد بلکه از سوی دادگاه نانتر در جریان تحقیقات انجام گرفته است.» وی افزود: «این دستور بسیار تعجب‌آور است زیرا قاضی تحقیق و دادستان نانتر به‌خوبی می‌دانند که کارلوس غضن همیشه همکاری کرده است و مشمول ممنوعیت قضایی برای خروج از خاک لبنان است.»

قضات نانتر در جریان تحقیقات خود دو بار به بیروت سفر کرده‌اند.

کارلوس غصن با سه ملیت لبنانی، فرانسوی و برزیلی، حدود ۲۰ سال مدیرعاملی شرکت خودروسازی نیسان را برعهده داشت که در شرکت فرانسوی رنو ادغام شده بود. وی نیسان را از مرز ورشکستگی نجات داد اما در نوامبر سال ۲۰۱۸ به اتهام مخفی کردن درآمدهای واقعی شرکت نیسان و فرار مالیاتی در ژاپن بازداشت شد. وی در حالیکه در حصر خانگی و ممنوع الخروج بود در آخرین روز دسامبر سال ۲۰۱۹ از ژاپن مخفیانه خارج شد و به لبنان رفت. لبنان هیچ معاهده‌ای برای استرداد با ژاپن ندارد.

غصن گفته بود فرار کرده است چراکه باور نداشت در ژاپن عادلانه محاکمه شود. وی همچنین تاکید کرده بود که نیسان با دادستانی برای بازداشت او تبانی کرده است چراکه او می‌خواست اتحاد شرکت ژاپنی با رنو را عمیق‌تر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومیت زندان برای مدیر و دو خلبانی که کارلوس غصن را از ژاپن فراری دادند

کارلوس غصن؛ کارشناسان حقوق بشر ژاپن را متهم به بازداشت خودسرانه کردند

ژاپن برای کارلوس غصن قرار بازداشت صادر کرد