کارلوس غصن؛ کارشناسان حقوق بشر ژاپن را متهم به بازداشت خودسرانه کردند

کارلوس غصن در لبنان
کارلوس غصن در لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیاتی از کارشناسان حقوقی سازمان ملل با انتشار یک بیانیه هفده صفحه ای دولت ژاپن را متهم کردند کارلوس غصن، مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی رنو-نیسان را خودسرانه بازداشت کرده و باید به این مرد لبنانی، فرانسوی و برزیلی غرامت بدهد.

آگهی

هیاتی از کارشناسان حقوق بشر که با سازمان ملل همکاری می کنند روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای بازداشت کارلوس غصن در ژاپن را اشتباهی بزرگ خوانده و خواستار «جبران خسارات و غرامت» از سوی دستگاه قضایی ژاپن برای مدیرعامل پیشین کمپانی رنو- نیسان شدند.

این گروه از کارشناسان و وکلای حقوق بشر بازداشت کارلوس غصن در سال ۲۰۱۸ را خودسرانه توصیف کردند.

آنها از ژاپن خواستند تا در اسرع وقت «اقدامات لازم برای بهبود وضعیت» را انجام دهند.

برچسب «بازداشت خودسرانه» یکی از معیارهای سنجش در قاموس دادگستری بین الملل است. دربیانیه ۱۷ صفحه ای این هیات، از جمله می خوانیم: «این گروه كاری معتقد است كه با در نظر گرفتن تمام مقتضیات پرونده، راه حل مناسب این است كه آقای غصن طبق قوانین بین المللی مستوجب دریافت غرامت و خسارت ناشی از بازداشت خود شود.»

این هیات یکی از نمودهای «بازداشت خودسرانه» غصن را حبس وی در سلول انفرادی و بازجویی های طولانی برای اعترافاتی که به نظر «اجباری» می رسند، خواند.

این هیات اعلام کرد که دولت ژاپن که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را امضاکرده است، بارها گفته که «تعهدات خود را در قبال این پیمان نقض نکرده و اینکه بازداشت و حبس کارلوس غصن به طور خودسرانه برگزار نشده است.» با این حال شواهد و مدارک خلاف آنرا ثابت می کنند. دستگاه قضایی ژاپن هنوز نسبت به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

فرانسوا زیمره، وكیل کارلوس غصن در واکنش به این بیانیه گفت: «ما از بیان این تصمیم شجاعانه از سوی یك مرجع مستقل و محترم استقبال می كنیم، این هیات بی تردید ثابت می كند كه بازداشت آقای غصن خودسرانه بوده است و عدالت درباره او اجرا نشده است.»

کارلوس غصن ۶۶ ساله با سه ملیت لبنانی، ژاپنی و برزیلی، نزدیک به ۲۰ سال مدیرعامل شرکت خودروسازی نیسان بود که در شرکت فرانسوی و مادر رنو ادغام شده بود. وی نیسان را از مرز ورشکستگی نجات داد اما در نوامبر سال ۲۰۱۸ به اتهام مخفی کردن درآمدهای واقعی شرکت نیسان و فرار مالیاتی در ژاپن بازداشت شد. وی در حالیکه در حصر خانگی و ممنوع الخروج بود در آخرین روز دسامبر سال ۲۰۱۹ از ژاپن مخفیانه خارج شد و به لبنان رفت.

از آن پس دستگاه قضایی ژاپن نام وی را در فهرست مجرمان فراری اینترپل قرارداد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن برای کارلوس غصن قرار بازداشت صادر کرد

روسیه: حضور نظامی آمریکا در ژاپن مانع صلح مسکو و توکیو است

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید