Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر پیشین فرانسه و متحد نزدیک سارکوزی به دلیل معاملاتش با کارلوس گون متهم شد

رشیدا داتی، وزیر سابق و متحد نزدیک نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه
رشیدا داتی، وزیر سابق و متحد نزدیک نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واحد جرایم مالی فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که رشیده داتی، وزیر پیشین و متحد نزدیک نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه را به دلیل «معاملاتش» با کارلوس گون (غصن)، مدیر عامل سابق رنو-نیسان متهم کرده است.

آگهی

واحد جرایم مالی فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که رشیده داتی، وزیر پیشین و متحد نزدیک نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه را به دلیل «معاملاتش» با کارلوس گون (غصن)، مدیر عامل سابق رنو-نیسان متهم کرده است.

بر این اساس خانم داتی به «فساد مالی توسط شخصی که دارای منصب عمومی است» و همچنین «سواستفاده از قدرت» از طریق مشاوره دادن به آقای گون از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۲ و زمانی که نماینده پارلمان اروپا بود، متهم شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به بازپرسان این پرونده، خانم داتی در آن دوره ۹۰۰ هزار یورو (۱.۰۶ میلیون دلار) حق الزحمه وكالت دریافت كرده است.

بنابراین مسئولان تحقیق در تلاش هستند تا مشخص کند که آیا این مبادله صرفاً برای انجام یک کار قانونی بوده است یا اینکه خانم داتی در این خصوص به نفع آقای گون اقداماتی را انجام داده است؛ عملی که برای قانونگذاران اروپایی غیرقانونی است.

به گزارش روزنامه لوموند، بر اساس قراردادی که میان خانم داتی و آقای گون منعقد شده، این سیاستمدار فرانسوی متعهد شده است كه به توسعه بین‌المللی رنو به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا كمك كند.

بر اساس گزارش روزنامه لوموند، خانم داتی خواسته است که این کار کاملاً محرمانه نگه داشته شود.

رشیده داتی، عضو حزب جمهوریخواهان که اکنون شهردار منطقه ۷ پاریس است و گاهی از او به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری فرانسه یاد می‌شود، بین سال‌های۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، وزیر دادگستری در دولت سارکوزی بود. او همچنین سخنگوی کارزار انتخاباتی آقای سارکوزی بود.

از تابستان سال ۲۰۱۹ سه قاضی در حال بررسی قراردادهای توافق شده توسط زیرمجموعه هلندی رنو-نیسان در زمان مدیر عاملی کارلوس گون هستند.

خانم داتی در ماه نوامبر به مدت ۱۶ ساعت، نه با اتهام رسمی بلکه به عنوان شاهد این پرونده، مورد سوال قرار گرفت. با این حال بازپرس ها در اوایل این ماه بار دیگر از خانم داتی بازجویی کردند و اتهامات او را رسما مطرح کردند.

اولیویه باراتلی، اولیویه پاردو و فرانسیس تیتگن، وکلای خانم داتی تاکنون درخصوص طرح این اتهام به موکلشان سخنی نگفته‌اند.

با این حال تیم دفاعی خانم داتی پیشتر خبر داده بود که هیچ یک از درآمدهای موکلشان مخفی نبوده بنابراین مجوز محدودیت قانونی سه ساله باید اعمال شود.

اما بازپرس‌های واحد جرایم مالی با این نظر مخالف هستند و پرونده خانم داتی را که با شکایت حقوقی یک سهامدار رنو تشکیل شده است، پیگیری می‌کنند.

AP
رشیدا داتی نیز همچون نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه به فساد مالی متهم شده استAP

گون تحت تعقیب اینترپل

کارلوس گون که سال‌هابه عنوان یک مدیر ارشد توانا، شهرت داشت در نوامبر سال ۲۰۱۸ به اتهام سوء‌استفاده مالی در ژاپن بازداشت شد و ۱۳۰ روز را در زندان گذراند.

او اواخر سال ۲۰۱۹ با استفاده از موقعیتی که با سپردن وثیقه پیدا کرده بود به صورت قاچاق از ژاپن فرار کرد. آقای گون که اینک تحت تعقیب اینترپل است در لبنان زندگی می کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکولا سارکوزی، متحد نزدیک خانم ذاتی نیز از زمان پایان مصونیت ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۲ با انبوه پرونده‌های قضایی مواجه بوده است.

دادستانی فرانسه ماه گذشته خواستار شش ماه حبس برای آقای سارکوزی به دلیل تخلفات مالی در کارزار انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۲ شده بود.

آقای سارکوزی در ماه مارس به عنوان اولین رئیس جمهور فرانسه پس از جنگ جهانی محکوم به حبس محکوم شد. قضات او را به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ برای جلب حمایت یک قاضی به سه سال حبس محکوم کردند که دو سال آن تعلیق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

انتقادهای گسترده از رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به دلیل پیشنهاد «سازش» با مسکو