Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تحقیق بر روی قارچ‌های جادویی؛ شناسایی روانگردانی که از دارو برای درمان افسردگی موثرتر است

قارچ جادویی(Psilocybin mushroom/Magic mushroom)
قارچ جادویی(Psilocybin mushroom/Magic mushroom) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصرف قارچ‌های جادویی(Magic mushroom) یا قارچ‌های سایلوسایبین(Psilocybin mushroom) می‌تواند با برقراری دوباره ارتباط بخش‌های مختلف مغز، بیماران مبتلا به افسردگی را به شیوه‌ای متفاوت از نتیجه مصرف داروهای رایج درمان کند.

آگهی

مصرف قارچ‌های جادویی (Magic mushroom) یا قارچ‌های سایلوسایبین (Psilocybin mushroom) می‌تواند با برقراری دوباره ارتباط بخش‌های مختلف مغز، بیماران مبتلا به افسردگی را به شیوه‌ای متفاوت از نتیجه مصرف داروهای رایج درمان کند.

محققان امپریال کالج لندن دریافتند، سیلوسایبین که یک ترکیب توهم‌زای موجود در قارچ‌های جادویی است، موجب افزایش سطح هوشیاری و بهبود ارتباطات بخش‌های مختلف مغز تا سه هفته پس از مصرف آن می‌شود.

این نتیجه پس از مقایسه اکسن مغزی بیماران مبتلا به افسردگی، پیش و پس از مصرف قرص‌های شیمیایی موجود و سیلوسایبین به دست آمده که نشان می‌دهد داروهای شیمیایی رایج اثر کندتر و کمتری در مقایسه با روانگردان موجود در قارچ‌های جادویی دارد.

دیوید نات، رئیس مرکز تحقیقات روانگردان‌ها در امپریال کالج لندن و نویسنده ارشد مقاله حاصل از این بررسی که در نشریه نیچر به چاپ رسیده، گفت: «برای نخستین بار است که محققان متوجه شده‌اند که سیلوسایبین متفاوت از داروهای ضد افسردگی معمول عمل و مغز را سیال‌تر می‌کند؛ چنان که گرفتاری مغز را در الگوهای تفکر منفی‌گرایانه مرتبط با افسردگی کاهش می‌دهد.»

او توضیح داد: «معمولا ارتباط بخشی از مدارهای مغزی افراد مبتلا به افسردگی قطع شده و همین امر موجب بروز وضعیت سوگیری شناختی منفی می‌شود ولی این مطالعه نشان داد که سیلوسایبین به نواحی خاصی از مغز کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند و همین اتفاق باعث خوش‌بینی می‌شود.»

البته آقای نات تاکید کرد که انتخاب این که کدام روش درمانی نتیجه بهتری بر بیماران دارد برعهده پزشکان معالج خواهد بود و مصرف روانگردان‌ها تنها به عنوان یک راه درمان تازه در اختیار پزشکان قرار خواهد گرفت و قدرت انتخاب آنها را در سال‌های آینده افزایش خواهد داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطابق تخمین سازمان جهانی بهداشت حدود ۵ درصد از بزرگسالان در سراسر جهان از بیماری افسردگی رنج می‌برند و از هر سه بیمار حداکثر دو نفر با مصرف داروهای موجود به بهبودی می‌رسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان برای کشنده‌ترین قارچ جهان معروف به «جام مرگ» پادزهری احتمالی کشف کردند

نتایج یک تحقیق: داروهای ضد افسردگی می‌توانند باعث اختلالات عاطفی شوند

آیا با داروهای کاهش وزن، افکار خودکشی به سر می‌زند؛ آژانس دارویی اروپا نتیجه تحقیقات را منتشر کرد