ایران شماری از مقام‌های فعلی و سابق آمریکا را تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ویلبر راس، رودی جولیانی و جورج کیسی، از جمله آمریکایی‌های تحریم‌شده از سوی ایران
ویلبر راس، رودی جولیانی و جورج کیسی، از جمله آمریکایی‌های تحریم‌شده از سوی ایران   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت امور خارجه ایران در حالی که به نظر می‌رسد مذاکرات بر سر احیای برجام به بن‌بست رسیده است از تحریم ۲۴ تبعه آمریکا از جمله شماری از مقامات کنونی و سابق این کشور خبر داد.

در بیانیه این وزارتخانه که روز شنبه منتشر شد نام ۹ مقام فعلی و پیشین آمریکایی در فهرست «تحریم‌های ضدتروریستی» قرار گرفته است. ویلیام کیسی و جوزف وتل، فرمانده سابق ستاد مشترک آمریکا و فرمانده پیشین سنتکام از جمله این افراد هستند. نام رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین ایالات متحده و از چهره‌های سرشناس حزب جمهوریخواه نیز در این فهرست دیده می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تهران همچنین ۱۵ تبعه آمریکا را به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم کرده است. ویلبر راس، وزیر تجارت آمریکا در دوره ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ از جمله افرادی است که به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم شده است.

وزارت امور خارجه ایران در حالی تحریم‌های جدید علیه شماری از مقامات فعلی و پیشین آمریکا را اعلام کرد که مذاکرات غیرمستقیم دو کشور در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از نزدیک به یک ماه پیش تاکنون به حالت تعلیق درآمده است. از تحریم آمریکا علیه سپاه پاسداران به عنوان گره اصلی در مذاکرات یاد می‌شود.

ایران سه ماه پیش نیز تحریم‌هایی را علیه ۵۱ آمریکایی که تعداد زیادی از آنها از اعضای ارتش این کشور بودند وضع کرده بود. تهران دلیل وضع آن تحریم‌ها را نقش‌آفرینی تحریم‌شدگان در حمله به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران عنوان کرده بود.