بزرگ‌شدگان مناطق روستایی حس مسیریابی بهتری نسبت به شهرنشینان دارند

زندگی در حاشیه شهرها
زندگی در حاشیه شهرها Copyright Pxhere/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیق گسترده که به تازگی انجام گرفته است نشان می‌دهد افرادی که در مناطق روستایی بزرگ شده‌اند نسبت به ساکنان شهرها از حس جهت‌یابی و مسیریابی بهتری برخوردارند.

آگهی

نتایج یک تحقیق گسترده که به تازگی انجام گرفته است نشان می‌دهد افرادی که در مناطق روستایی بزرگ شده‌اند نسبت به ساکنان شهرها از حس جهت‌یابی و مسیریابی بهتری برخوردارند.

دانشمندان برای اینکه دریابند محیط دوران کودکی چگونه بر توانایی جهت‌یابی افراد تأثیر می‌گذارد، نحوه بازی تقریباً ۴۰۰ هزار نفر از ۳۸ کشور جهان را در یک بازی ویدیویی موبایلی که برای تحقیقات علوم اعصاب طراحی شده بود زیر نظر گرفتند.

افراد در این بازی (که Sea Hero Quest نام دارد)، مجبور بودند سوار بر قایق پست‌های بازرسی روی نقشه را پیدا کنند. این بازی در اصل در سال ۲۰۱۶ برای مطالعه بیماری آلزایمر ساخته شده است و از آن زمان نزدیک ۴ میلیون نفر آن را بازی کرده‌اند.

هوگو اسپایر، پژوهشگر ارشد در دانشگاه کالج لندن، درباره نتایج این پژوهش گفت: «ما دریافتیم که بزرگ‌شدن در نواحی خارج از شهرها بر بهبود توانایی مکان‌یابی افراد موثر است و به نظر می‌رسد این امر تحت تاثیر عدم پیچیدگی بسیاری از شبکه‌های خیابانی شهری باشد.»

آنتوان کوترو از دانشگاه لیون که در این تحقیق شرکت داشت گفت: «تحقیقات قبلاً نشان داده بود که وقتی موش‌ها در قفس‌هایی با مسیرهایی پیچیده و متفاوت بزرگ می‌شدند، ظرفیت‌های شناختی خاصی در مغز آنها (نظیر توان مکان‌یابی ذهنی) بهبود می‌یافت.»

آقای کوترو اضافه کرد: «با این حال مطالعه انسان‌ها کمی پیچیده‌تر بود، چرا که ما نمی‌توانستیم آن‌ها را در قفس حبس کنیم!».

به گفته این پژوهشگر، افرادی که در مناطق روستایی بزرگ شده‌اند در مجموع امتیاز بهتری کسب کرده‌اند، چرا که «نواحی روستایی و حومه شهرها پیچیده‌تر هستند و نظام‌مندی خاصی ندارند در همان حال که فواصل نیز در آن‌ها بلندتر است. این به این معنی است که شما باید خودتان مسیر را به خاطر بسپارید.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی اضافه کرد: «با این حال افرادی که در شهرهای پیچیده‌تر مانند پاریس و پراگ بزرگ شده‌اند، بسیار بهتر از افرادی عمل کرده‌اند که در شهرهایی با طرح‌های خیابانی منظم و شبکه‌ای مانند شیکاگو بزرگ شده‌اند. بزرگ شدن در جایی که خطوط جاده‌ها و مسیرها پیچیده‌تر است می‌تواند به مهارت‌های جهت‌یابی کمک کند. به این خاطر که وقتی چندین پیچ در زوایای مختلف وجود داشته باشند، باید حضور ذهن داشته باشید و خیابان‌ها و کوچه‌های بیشتری را به خاطر بسپارید.»

اما آیا این حس جهت‌یابی در بزرگسالی نیز قابل بهبود است؟ آقای کوترو می‌گوید: «این کمی شبیه یادگیری یک زبان دیگر است که اگر در جوانی آن را یاد بگیرید، بسیار آسان‌تر خواهد بود.»

نتایج تحقیق جدید در نشریه علمی «نیچر» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا مردان در جهت‌یابی بهتر از زنان هستند؟ علم می‌گوید نه و دلیل آن را لزوما در تکامل نمی‌بیند

طرح پرداخت حقوق پایه ثابت در یک روستای سوئیس جدی می‌شود

کولیهای یک روستا در اوکراین اخراج می شوند