Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ژاپن؛ تکنولوژی دیجیتال در خدمت احیای مناطق خالی از سکنه

ژاپن؛ تکنولوژی دیجیتال در خدمت احیای مناطق خالی از سکنه
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Laurence Alexandrowiczیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پرفسور سوزوکی: «ورود ربات ها در مناطق روستایی بسیار دلگرم کننده است. ما به افرادی نیاز داریم که بتوانند آنها را به کار بیاندازند، کنترل و نگهداری کنند. فکر می کنم که این امر با ایجاد مشاغل جدید برای افراد باعث احیای مناطق روستایی می شود.»

آگهی

چگونه می توان یک منطقه خالی از سکنه را دوباره جذاب و احیا کرد؟ ژاپن که شاهد پیر شدن جمعیت خود است راه حل های ویژه و جالبی در چارچوب برنامه «دیجیتال گاردن سیتی» به این منظور به کار گرفته است که به لطف تکنولوژی دیجیتال ممکن شده است.

درطول ۶۰ سال، روستای کامیاما ۷۰ درصد جمعیتش را از دست داده است با این حال یک منطقه کوهستانی نمونه در ژاپن است. این روستای ۵ هزار نفری به لطف اراده قوی یکی از ساکنان محلی و توسعه گسترده پهنای باند اینترنت از خواب بیدار شده است.

اومینامی شینیا، مدیر دره سبز می گوید: «از خودم پرسیدم آیا می توانم این منطقه زیبا را به یک سیلیکن ولی تبدیل کنم و به همین دلیل دیجیتالی کردن شهر را برعهده گرفتم.»

اغلب در خانه‌های سنتی بازسازی شده، حدود ۱۵ شرکت، دفاترشان را راه اندازی کرده اند. اکثر آنها در بخش «آی تی» و مخابرات کار می کنند سومیتا تتسواز کارآفرین توکیویی در سال ۲۰۱۳ با کمک شرکت «گرین ولی» بزرگترین دفتر را در روستا با حدود بیشت کارمند افتتاح کرد.

او می گوید: «در شرکت ما، کارمندان می توانند از توکیو یا شهر کامیاما کار کنند و پست های کاری و دستمزد در دو حالت یکسان است. من فکر می کنم تعداد شرکت هایی که از فن‌آوری دیجیتال استفاده می کنند در مناطق روستایی افزایش خواهد یافت.»

امروز تعداد افرادی که به روستا مهاجرت می کنند بیشتر از تعداد افرادی است که از روستا می روند. ۷۰ درصد کودکان مهدکودک از خانواده‌هایی هستند که از خارج روستا آمده اند. توسعه کامیاما در سال ۱۹۹۹ با دعوت از هنرمندان ژاپنی و خارجی آغاز شد. سپس «گرین ولی» هدف دیگری را برای خود تعیین کرد: تسهیل در راه‌اندازی شرکتها.

تاکوشی کاشوهیرو مدیر گرین ولی می گوید: «ما می خواهیم شهری بسازیم که در آن پتاسیل ها و هیجانات را حس کنیم. بنابراین ما از راه اندازی شرکت ها حمایت می کنیم مانند معرفی املاک به آنها و در ارتباط گذاشتن شان با همسایگان.»

شهر «اینا» در فن‌آوری دیجیتال پیشرو است. به سالمندان با پهپاد خدمات می دهد یا بیمارستان را به بیماران مسن و تنها نزدیک تر می کند.

یاسو آکیرا، رئیس ترویج فن‌آوری های نوین صنعتی شهر «اینا» می گوید: «در ژاپن پزشکان بسیار کمی در مناطق روستایی وجود دارد برای حل این مشکلات ما فکر کردیم که لازم است خدمات را با استفاده از فن‌آوری پزشکی از راه دور به بیماران ارائه دهیم. »

در آلپ ژاپن، اغلب در زمستان برف می بارد. یک مانع دیگر برای رفت و آمد آسان. کلینیک سیار یک موهبت برای آقای نیشیمورا است. ویزیت پزشک در جلوی خانه‌اش انجام می شود. یک پزشک از بیمارستان ویزیت را از طریق ویدیو کنفرانس انجام می دهد.

نیشیمورا آکیرا می گوید: «وقتی به بیمارستان می روم، مردم در اطرافم هستند و چیزهایی هست که نمی توانم آنجا بیان کنم. اما اینجا رو در رو با پزشک این احساس را دارم که می توانم نگرانی هایم را بیان کنم.»

یازاوا رینا، پرستار می گوید: «چیزی که بیش از همه چیز مرا تحت تاثیر قرار داد گوشی پزشکی بود. من از اینکه می توان صدای گوشی پزشکی را با دکتر از راه دور به اشتراک گذاشت شگفت زده شدم.»

کامیاما ایکوو، مدیر کلینیک کامیاما می گوید: «کاهش زمان سفر به من این امکان را می دهد که بیماران بیشتر را ببینم.»

احیای منطقه فقط به مناطق روستایی اختصاص ندارد. استان فوکوشیما در تلاش برای جذب ساکنان است که پس از فاجعه هسته ای سال ۲۰۱۱ تخلیه شد. از سال ۲۰۱۴، در مینامیسوما، پذیرای استارت آپ هایی هستند که گاهی از مناطق دیگر می آیند. در راس آنها، تومویوکی است که مصمم به سرعت بخشیدن به بازگشت افراد تخلیه شده به شهرشان در بیست کیلومتری نیروگاه است.

وادا تومویوکی ، مدیر عامل پایگاه کارگری اوداکا می گوید: «با اینکه مشکلات زیادی وجود دارد و مردم فکر می کنند که نمی توانند اینجا زندگی کنند، اما برای حل مشکلات من آماده ایجاد ۱۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ شرکت کوجک هستم و این ماموریت من است.»

در میان ۱۸ شرکتی که به لطف حمایت پایگاه کارگری اوداکا راه اندازی شده است، این سوارکار حرفه ای اسب سواری را به گردشگران ارائه می دهد، در شهری که به دلیل سنت سوارکاری خود مشهور است.

جین یویشیرو، نماینده مجموعه «ارزش اسب» می گوید: «مسئول پایگاه کارگری، اقای وادا برای من بعنوان یک مشاور خدمت کرد که مرا با سرمایه گذاران خارجی مرتبط کرد.»

گروه هاکوبا، یک آبجوسازی خانگی «ساکه یا ساکی» نوشیدنی مشهور ژاپنی را افتتاح کرده است و استقرار در این منطقه برایش بی اهمیت نیست.

آگهی

ساتو تیسوکو، مدیر عامل هاکوبا می گوید: «کار در اینجا این حس را به من می دهد که می توانم یک حس دیگر به تولیدمان داشته باشم. بعنوان مثال در منطقه ای نزدیک نیروگاه فوکوشیما، کشاورزانی هستند که برنج می کارند و ما می توانیم محصولات آنها را از طریق نوشیدنی ساکه به سراسر جهان بفرستیم.»

در شهر مینامیسوما، نوآوری در مسیر آینده است. احیای منطقه نه تنها از طریق دیجیتال بلکه از طریق فن‌آوری نیز در جریان است. این مرکز منحصر بفرد تست ربات در دنیا که در این منطقه ایجاد شده، نقش مهمی دارد. در آسمان، در زیر آب و روی زمین، شرکت ها انواع ربات ها را تست می کنند که بطور خاص برای انواع بلایا و حوادث طراحی شده اند.

پرفسور سوزوکی، مدیراین مرکز می گوید: «ورود ربات ها در مناطق روستایی بسیار دلگرم کننده است. ما به افرادی نیاز داریم که بتوانند آنها را به کار بیاندازند، کنترل و نگهداری کنند. فکر می کنم که این امر با ایجاد مشاغل جدید برای افراد باعث احیای مناطق روستایی می شود.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

فوکوشیما ۱۰ سال پس از فاجعه؛ مردم منطقه به شهرهایشان باز می گردند