Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فوکوشیما ۱۰ سال پس از فاجعه؛ مردم منطقه به شهرهایشان باز می گردند

فوکوشیما ۱۰ سال پس از فاجعه؛ مردم منطقه به شهرهایشان باز می گردند
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از ساکنان منطقه می گوید: «وقتی به اوکوما برگشتم، واقعا هیچ چیزی وجود نداشت، فقط پناهگاهها و فروشگاههای موقتی برپا بودند. اما در حال حاضر ساختمان‌های بزرگی ساخته شده‌اند.»

آگهی

ده سال پس از فاجعه فوکوشیما به دیدار ساکنان و بویژه کشاورزان این منطقه رفته‌ایم. بسیاری از ساکنان پس از فاجعه منطقه را ترک کردند اما آنها اکنون برگشته‌اند. این گزارش را ببینید که چند روز پیش لورانس الکساندروویچ و تیم یورونیوز از ژاپن تهیه کرده‌اند.

آنها از تمام روستاهای همسایه به اوکوما آمده‌اند. نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی در این منطقه واقع شده است.امروز در تالار جدید شهر، افرادی که قبلا اینجا را تخلیه کرده ‌بودند دهمین سالگرد فاجعه را گرامی می دارند.

یکی از ساکنان می گوید:‌ «در ژاپن ما درناهای اوریگامی می سازیم تا آرزو کنیم، آرزوی صلح.»

این مراسم در منطقه جدید اوکوما برگزار می شود، منطقه‌ای که اکنون قابل دسترسی است و با وجود اپیدمی کووید بازسازی در آن همچنان ادامه دارد. مناطقی که هنوز ورود به آنها ممنوع است در حال کوچکتر شدن هستند.مارس ۲۰۱۱، ۸۸ هزار نفر در مناطقی که بعدا تخلیه شدند در استان فوکوشیما زندگی می کردند. امروز ۱۴ هزار نفر در مناطق بازگشایی شده زندگی می کنند.

خانم چیوکو یاماموتو می گوید: «وقتی به اوکوما برگشتم، واقعا هیچ چیزی وجود نداشت، فقط پناهگاهها و فروشگاههای موقتی برپا بودند. اما در حال حاضر ساختمان‌های بزرگی ساخته شده‌اند.»

در همه جا، همه تاسیسات میزان رادیو اکتیویته موجود در منطقه را اندازه‌گیری می کنند که طی ۱۰ سال گذشته بسیار کاهش یافته است. به لطف تجزیه و تحلیل‌های انجام شده توسط مرکز تحقیقات فوکوشیما، به مردم مرتب اطلاع رسانی می شود.

تاکیماسا فوکوهارا، مدیر بخش بررسی و تجزیه و تحلیل محیط زیست در مرکز استان فوکوشیما می گوید: «سطح تشعشع رادیواکتیو در هوا بطور مرتب در چندین قسمت از شهر اندازه‌گیری می شود. برای سایر عناصر، نمونه‌هایی از مکان‌های مختلف مانند خاک و آب گرفته می شود.»

ساختمان‌ها آلودگی‌زایی شده‌اند، خاک‌های آلوده با خاک سالم پوشانده شده‌اند. بجز خود نیروگاه، تشعشع رادیو اکتیو بیشتری از پایتخت‌های بزرگ جهان در اینجا وجود ندارد. از نظر زمین شناسی، ‌ژاپن بر اساس وضعیت طبیعی اش کمتر از دیگر نقاط جهان تشعشع رادیو اکتیو دارد در حالی که چرنوبیل تاثیر زیادی روی اروپا گذاشته است.

تنها دو هفته پس از فاجعه، کوجی کاتو و خانواده‌اش به فوکوشیما برگشتند، به ۸۰ کیلومتری نیروگاه اتمی. این کشاورزان عاشق سرزمین خود، برنج تولید می کنند اما در بارشان آبجوی خانگی هم سرو می کنند. کشاورزان منطقه پس از فاجعه در این منطقه رنج زیادی دیدند. اعتماد مصرف کننده از بین رفته بود.

کوجی کاتو، رئیس «کاتو فارم» می گوید: «تا سال گذشته با اسپری زدن به محصولات آنها را آلودگی زدایی می کردم که یک کار اضافی بود زیرا باید می توانستم با خیال راحت آنها را صادر کنم. این سخت‌ترین بخش کار بود. اما ما ۵ سال متوالی است که تشعشعی پیدا نکرده‌ایم. »

پس از حادثه هسته‌ای، صادرات از این منطقه بطور چشمگیری کاهش یافت. علی رغم سالهای دشوار، صادرات در حال حاضر نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است. «امی» اکنون سفیر محصولات فوکوشیما در فرانسه شده است.

امی کاتو می گوید: «واکنش‌ها بسیار خوب بود. وقتی به مردم می گفتم که این محصولات از فوکوشیما آمده‌اند، در همه کشورهایی که رفتم، من نگرانی زیادی مشاهده نکردم و این باعث تعجب من شد.»

زندگی در فوکوشیما، مانند بسیاری از کسانی که آنجا را تخلیه کرده‌ بودند و برگشته‌اند، برای «کوجی» و «اما» احساس ویژه‌ای دارد.

امی کاتو، مدیر اجرایی «کاتو فارم» می گوید: «من ۴ فرزند دارم و خوشحال می شوم اگر آنها بتوانند بگویند که به متولد شدن در اینجا افتخار می کنند.»

بازگرداندن زنان و مردان فوکوشیما به یک محیط امن، چالش مقامات ژاپنی است. کارشناسان بین‌المللی متفقا از موفقیت‌های ژاپن استقبال کرده‌اند، اگر چه هنوز مشکلات تکنیکی‌ایی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد.

برای گزارش‌های بیشتر ما درباره آلودگی‌زدایی و از دور خارج کردن نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی به وب سایت یورونیوز مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

ژاپن؛ تکنولوژی دیجیتال در خدمت احیای مناطق خالی از سکنه