طرح پرداخت حقوق پایه ثابت در یک روستای سوئیس جدی می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 طرح پرداخت حقوق پایه ثابت در یک روستای سوئیس
طرح پرداخت حقوق پایه ثابت در یک روستای سوئیس

مسئولان یک روستا در سوئیس تصمیم گرفته اند با پرداخت حقوق پایه ثابت تجربه تازه ای را برای ساکنان خود رقم بزنند.

مرحله بعدی این اقدام تشکیل یک صندوق مشترک برای تامین مالی طرح یاد شده است به نحوی که بتوان برای هر فرد ماهانه دو هزار و پانصد فرانک سوئیس ( معادل ۲۵۷۰ یورو) واریز کرد.

بیش از پنجاه درصد از ساکنان «راینو»، روستایی واقع در نزدیکی مرز سوئیس با آلمان برای این طرح ثبت نام کرده اند. در واقع حدود نیمی از ۱۳۰۰ ساکن این روستا با پاسخ «آری» نیاز خود را به بهره بردن از منافع طرح یاد شده اعلام کرده اند. با این وجود بولتن های تحویل داده شده بایست با اطلاعات دولتی تطبیق داده شود تا واجد شرایط بودن افراد برای بهره مندی از این طرح مورد تایید قرار بگیرد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که پیشنهاد پرداخت حقوق پایه ثابت بدون کار برای کلیه شهروندان سوئیسی دو سال پیش در بین مردم این کشور به همه پرسی گذاشته شد و رای نیاورد.

بیشتر بخوانید:

راینو، روستایی واقع در کرانه رودخانه راین است که یک ساعت با قطار تندور با زوریخ، مرکز اقتصادی و بانکی سوئیس فاصله دارد.

این روستا همچنین در بحبوحه بحث های اجتماعی و سیاسی حول همه پرسی سال ۲۰۱۶ در خصوص پرداخت حقوق پایه ثابت به شهروندان سوئیسی توجه ربکا پانیان، کارگردان زن سینما را جلب کرده و سوژه یک فیلم مستند شده بود.

به موجب طرحی که قرار است در این روستا به اجرا گذاشته شود اعتبار این حقوق پایه از منابع خصوصی تامین می شود و درآمد و مزایایی افراد متقاضی برای محاسبه این حقوق لحاظ خواهد شد.

دو هزار و پانصد فرانک سوئیس با توجه به هزینه بالای زندگی در سوئیس مبلغ زیادی به حساب نمی آید. برای درک بهتر موضوع می توان به این مثال توجه کرد: صندوق دار یک فروشگاه خواربار معمولی در شهر بازل برای ۴۲ ساعت کار در هفته ماهانه ۳۵۰۰ فرانک درآمد دارد.

در حالی بیش از یک قرن از طرح مسئله پرداخت بدون قید و شرط پول به حساب افراد به عنوان حقوق پایه ثابت می گذرد اما این ایده طی سالهای اخیر به دلیل بالا گرفتن نگرانی در میان اقتصاد های بزرگ دنیا نسبت به افزایش نابرابری و از دست رفتن مشاغل پس از رواج اتوماتیزه شدن خدمات بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است.

فنلاند و ایتالیا دو کشور دیگر اروپایی هستند که کار تحقیقی بر روی مزایا و معایب این طرح را آغاز کرده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید