افزایش نرخ خرید سلاح در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک فروند جت اف ۳۵ آمریکا که بتازگی آلمان سفارش خرید آنرا داده است
یک فروند جت اف ۳۵ آمریکا که بتازگی آلمان سفارش خرید آنرا داده است   -   کپی رایت  Senior Airman Joseph Barron/AP

اندیشکده موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، SIPRI، دوشنبه اعلام کرد که خرید تسلیحات در اروپا، بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ میلادی با افزایش چشم گیری مواجه شده است.

این در حالی است که تجارت جهانی اسلحه در این سال ها یک روند نزولی طی کرده است. این اندیشکده می گوید نرخ واردات و خرید اسلحه در اروپا در این پنج سال، با افزایش ۱۹ درصدی مواجه شده در حالیکه خرید تسلیحات در سراسر جهان در این ۵ سال، کاهش ۵ درصدی را تجربه کرده است.

پیتر وایزمن، یکی از محققان اندیشکده موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم می گوید:‌ « تنش و وخیم شدن رابطه بین روسیه و کشورهای اروپایی در این پنج سال اخیر محرک اصلی چنین افزایشی است. به ويژه اینکه بسیاری از این کشورها توان تولید سلاح های مدرن در سطح ملی را ندارند.»

جالب اینکه وارادت تسلیحات به اوکراین، کشوری که از سال ۲۰۱۴ با روسیه در حال جنگ غیرمستقیم بوده و بتازگی وارد جنگ مستقیم شده از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. مهم ترین مشتریان اروپایی بازار تجارت جهانی اسلحه در اروپا در ۵ سال گذشته را نروژ، بریتانیا و هلند تشکیل می‌دهند.

این اندیشکده در گزارش خود تاکید می کند که «انتظار می رود سایر کشورهای اروپایی نیز واردات تسلیحات خود را به میزان قابل توجهی در دهه آینده افزایش دهند، بخصوص که اخیراً سفارش‌های بزرگی برای تسلیحات عمده، به‌ویژه خرید جت های جنگی آمریکایی در دستور کار دولت ها در این کشورها قرارگرفته است.»

رهبران کشورهای اروپایی در بحبوحه جنگ در اوکراین نگرانی‌های زیادی دارند و این موضوع می تواند به افزایش میزان خرید سلاح منجر شود.

در آنسوی اقیانوس اطلس در آمریکا، کشوری که همچنان بزرگترین صادرکننده تسلیحات است، بازار صاحبان صنایع اسلحه سازی همچنان پررونق است. نرخ صادرات تسلیحاتی شرکت‌های خصوصی آمریکا در پنج سال اخیر از ۳۲ درصد به ۳۹ درصد افزایش یافته است و احتمالا با توجه به جنگ در اروپا با افزایش محسوس در یک دهه آتی نیز مواجه خواهد شد.