Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا برای تقویت سامانه دفاعی تایوان ۱۰۰ میلیون دلار تسلیحات به تایپه می‌فروشد

سامانه موشکی پاتریوت ساخت آمریکا در خیابان‌های تایپه در سال ۲۰۰۷
سامانه موشکی پاتریوت ساخت آمریکا در خیابان‌های تایپه در سال ۲۰۰۷ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایوان روز سه‌شنبه ۸ فوریه ضمن قدردانی از آمریکا، هدف از خرید تجهیزات جدید را تقویت سیستم دفاع هوایی جزیره و افزایش آمادگی برای مقابله با خطرات منطقه‌ای به‌ویژه تهدید فزاینده جنگنده‌های چین عنوان کرد. پروازهای شناسایی جنگنده‌های چینی بر فراز تایوان طی ماه‌‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

آگهی

تصمیم آمریکا برای فروش تجهیزات نظامی به تایوان با استقبال مقامات تایپه مواجه شد. این برای دومین بار از زمان ریاست جمهوری جو بایدن است که واشنگتن با فروش تسلیحات نظامی به تایوان موافقت می‌کند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری تایوان روز سه‌شنبه ۸ فوریه ضمن قدردانی از آمریکا، هدف از خرید تجهیزات جدید را تقویت سیستم دفاع هوایی جزیره و افزایش آمادگی برای مقابله با خطرات منطقه‌ای به‌ویژه تهدید فزاینده جنگنده‌های چین عنوان کرد.

پروازهای شناسایی جنگنده‌های چینی بر فراز تایوان طی ماه‌‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. به‌گزارش خبرگزاری فرانسه در سال گذشته میلادی پرواز  ۹۶۹ فروند جنگنده چینی توسط مقامات تایپه ثبت شده است. این درحالیست که تعداد ورود به حریم هوایی تایوان در سال ۲۰۲۰ تنها ۳۸۰ مورد بود.

ارزش تسلیحات خریداری شده چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلاراست که به‌گفته آژانس همکاری‌های دفاعی وامنیتی آمریکا، سیستم دفاع ضدهوایی و ضدموشکی جزیره را تقویت می‌کند و شامل حمایت فنی، خدمات نگهداری و همچنین افزایش توان عملیاتی تایوان خواهد بود. بسته جدید شامل پهپادهای پیشرفته، تقویت جنگنده‌ها و سامانه‌های پاتریوت نسل جدید خواهد بود.

سامانه موشکی پاتریوت یک سامانه زمین به هوا با قابلیت تحرک و جابجایی سریع است و در دفاع از حریم هوایی جزیره نقش بسزایی دارد.

انتظار می‌رود این محموله تسلیحاتی طی ماه مارس تحویل تایپه شود.

هر چند واشنگتن، یوان را به‌عنوان کشور مستقل به‌رسمیت نمی‌شناسد و با پکن روابط دیپلماتیک دارد اما کنگره فروش تسلیحات به تایپه را در دستور کار دارد. در پی بالاگرفتن اختلافات آمریکا و چین بر سر موضوعات مختلف، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به فروش تسلیحات به تایوان شتاب بیشتری داد.

جو بایدن تابستان گذشته هم طی یک قرارداد عظیم سیستم توپخانه‌ای پیشرفته هویتزر را در اختیار تایپه قرار داده بود.

پکن تایوان را جزء قلمرو سرزمینی خود می‌داند و تهدید می‌کند حتی شده با زور حاکمیت خود را بر این جزیره تحمیل خواهد کرد.

مقامات چین تاکنون به این خبر واکنش نشان نداده‌اند اما پکن همواره فروش تسلیحات آمریکا به تایوان را در راستای ضربه زدن به منافع امنیتی و حق حاکمیت خود ارزیای کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟

ترامپ یا بایدن؟ چینی‌ها کدام‌یک را ترجیح می‌دهند؟