Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران اوکراین؛ اردوغان غرب را به «بدتر کردن اوضاع» متهم کرد

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, and Turkey's President Recep Tayyip Erdogan
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, and Turkey's President Recep Tayyip Erdogan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اردوغان با اشاره به عملکرد آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان در دوران صدارتش گفت: «مرکل واقعا می‌توانست راه حلی را داشته باشد. اما در حال حاضر بدون او هیچ رهبری وجود ندارد و نمی‌توان نامی از فرد دیگری برد.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که پیشنهاد میانجیگری میان کی‌یف و مسکو در بحران اوکراین را داده بود، روز جمعه کشورهای غربی را متهم کرد که باعث بدتر شدن تنش میان روسیه و اوکراین شده‌اند.

او در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک گفت: «من این را آشکارا می‌گویم، متأسفانه غربی‌ها تاکنون هیچ کمکی به حل این مناقشه نکرده‌اند و فقط اوضاع را بدتر کرده‌اند.»

او همچنین به انتقاد از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پرداخت و گفت که وی تاکنون نتوانسته «نقش مثبتی در این ماجرا داشته باشد.»

آقای اردوغان در ادامه با اشاره به عملکرد آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان در دوران صدارتش گفت: «مرکل واقعا می‌توانست راه حلی را داشته باشد. اما در حال حاضر بدون او هیچ رهبری وجود ندارد و نمی‌توان نامی از فرد دیگری برد.»

آقای اردوغان که روز پنج‌شنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرده بود، بار دیگر پیشنهاد خود برای میانجی‌گری را مطرح و از مسکو و کی‌یف دعوت کرد که با برگزاری «مذاکرات دوجانبه» به میزبانی ترکیه موافقت کنند.

او همزمان «تمامیت ارضی اوکراین و کریمه» تاکید کرد.

اردوغان همچنین اعلام کرد که در موضوع میانجی‌گری، «پاسخ مثبتی» از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای سفر به ترکیه دریافت کرده است و گفت: «پوتین با انجام این سفر پس از بازگشت از چین موافقت کرده و ما اکنون باید تاریخ این سفر را تعیین کنیم. ما می‌خواهیم دیدار میان آقایان پوتین و زلنسکی را در بالاترین سطح سازماندهی کنیم.»

ولادیمیر پوتین روز جمعه ۴ فوریه برای حضور در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن به چین سفر و با شی جین پینگ، همتای چینی خود دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش اوکراین و روسیه؛ نخستین یگان‌ ارتش آمریکا وارد آلمان شد

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است