Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش اوکراین و روسیه؛ نخستین یگان‌ ارتش آمریکا وارد آلمان شد

نیروهای هوابرد ارتش آمریکا
نیروهای هوابرد ارتش آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سربازان ارتش اوکراین نیز همزمان با ادامه ارسال کمک‌های نظامی غرب، با موشک‌های آمریکایی چند رزمایش برگزار کردند.

آگهی

فرماندهی اروپایی ارتش آمریکا روز جمعه ۴ فوریه (۱۵ بهمن) اعلام کرد که نخستین یگان از نیروهای آمریکایی برای تقویت متحدان ناتو در اروپای شرقی و آلمان در بحبوحه استقرار نظامی روسیه در مرز اوکراین، وارد آلمان شد.

سخنگوی این فرماندهی در بیانیه‌ای گفت: «سربازان سپاه هجدهم هوابرد آمریکا امروز وارد ویسبادن شده‌اند» و افزود: «آنها در آنجا یک ستاد مشترک عملیات برای پشتیبانی از هزار و ۷۰۰ چترباز آمریکایی که قرار است به لهستان اعزام شوند، تشکیل خواهند داد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این بیانیه آمده است: «اینها نخستین گروه از ۲ هزار سربازی هستند که پس از اعلام پنتاگون مبنی بر گسیل نیروهای بیشتر از ایالات متحده به اروپا برای حمایت از متحدان ما در ناتو، وارد اروپا می‌شوند».

روز چهارشنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دستور اعزام نزدیک به ۳ هزار نیروی نظامی بیشتر به لهستان و رومانی را صادر کرد تا در صورت سرایت احتمالی بحران اوکراین به اروپای شرقی از کشورهای این منطقه محافظت کنند.

به گفته پنتاگون، یک اسکادران رزمی متشکل از حدود هزار سرباز آمریکایی مستقر در شهر ویلسک آلمان به رومانی و حدود هزار و ۷۰۰ نظامی دیگر، عمدتا از لشکر ۸۲ هوابرد فورت‌براگ در کارولینای شمالی، به لهستان اعزام خواهند شد.

علاوه بر این، ۳۰۰ نفر دیگر از نیروهای نظامی قرار است از فورت‌براگ به آلمان منتقل شوند.

وزارت دفاع لهستان نیز این خبر را تأیید کرده است.

تجهیزات نظامی آمریکا به لهستان رسید

وزارت دفاع لهستان روز جمعه اعلام کرد که تجهیزات نظامی ارسالی آمریکا به لهستان برای تقویت مرزهای شرقی ناتو در برابر حمله احتمالی روسیه به مرز اوکراین، وارد این کشور شده است.

ماریوژ بلاژاک، وزیر دفاع لهستان عصر پنجشنبه اعلام کرد که یک «گروه پیش‌قراول» از قبل وارد لهستان شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

Czarek Sokolowski/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
فرود هواپیمای آمریکایی حامل تجهیزات نظامی در لهستانCzarek Sokolowski/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

او در توییتر با انتشار عکس‌هایی از سربازان در حال تخلیه تجهیزات از یک هواپیمای ترابری سی ۱۳۰ هرکولس نوشت: «این یک نشانه واضح از همبستگی متحدان است.»

شبکه تلویزیون خصوصی تی‌وی‌ان۲۴ نیز تصاویری از تخلیه دو هواپیمای آمریکایی در روز جمعه در فرودگاه رژسوف یسیونکا در جنوب لهستان نشان داد. این شبکه گزارش داد که تاکنون ۶ هواپیمای آمریکایی در لهستان فرود آمده‌اند.

ارتش ایالات متحده در حال حاضر حدود ۴ هزار و ۵۰۰ سرباز در لهستان در چهارچوب همکاری ناتو و روابط دوجانبه دارد که عمدتاً در غرب کشور به صورت چرخشی مستقر هستند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از برخی منابع نظامی نوشت که انتظار می‌رود نخستین نیروهای ارتش آمریکا روز شنبه وارد لهستان شوند. این منابع که به دلیل ماهیت حساس ورود نیروها خواستند نامشان فاش نشود، به رویترز گفته‌اند که این برنامه بسته به شرایط امنیتی و تدارکاتی ممکن است تغییر کند.

آگهی

رزمایش اوکراین

سربازان ارتش اوکراین نیز همزمان با ادامه ارسال کمک‌های نظامی غرب، با موشک‌های آمریکایی چند رزمایش برگزار کردند.

آنها روز جمعه در پایگاه نظامی یاووریف در غرب اوکراین با استفاده از موشک‌های ضد تانک، پرتابگرها و دیگر جنگ‌افزارهایی که ایالات متحده در قالب بخشی از بسته امنیتی ۲۰۰ میلیون دلاری تحویل کی‌یف داده، آموزش دیدند.

Mykola Tymchenko/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
رزمایش ارتش اوکراین با سلاح‌های آمریکاییMykola Tymchenko/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

مسکو به شدت منتقد گسترش مرزهای ناتو به شرق و عضویت احتمالی اوکراین در این پیمان بین‌المللی است، اما هر گونه اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد می‌کند.

آندری بستیوک، سخنگوی ستاد کل ارتش اوکراین گفت: «این سلاح‌ها به توقف خودروهای نظامی کمک می‌کنند، به آنها آسیب می‌رسانند و در محیط شهری به ما اجازه می‌دهند ساختمان‌هایی را که دشمن در آن پنهان شده‌، تخریب کنیم».

آگهی

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین شامگاه جمعه گفت که انتظار می‌رود هواپیمای حامل سلاح‌های آمریکایی به زودی به این کشور برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن: دلیل اعزام نیرو به اروپا، شروع جنگ علیه روسیه نیست

لهستان و لیتوانی مردان اوکراینی مشمول خدمت سربازی را به این کشور برمی‌گردانند

مرگ دست‌کم ۵ نفر در بمباران‌های آغاز سال نو در اوکراین؛ زلنسکی گفت نیروهای روسیه را «ویران» می‌کند