Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی با «خصمانه» خواندن سیاست آمریکا تهدید به از سرگیری آزمایش موشک‌های هسته‌ای و دوربرد کرد

جلسه سیاسی حزب کمونیست حاکم بر کره شمالی
جلسه سیاسی حزب کمونیست حاکم بر کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی آمریکا را تهدید به آزمایش موشک‌های دوربرد و هسته‌ای کرد و گفت که باید برای رویارویی طولانی‌ مدت با آمریکای امپریالیست‌ آمادگی بیشتری داشته باشیم.

آگهی

کره شمالی امروز پنج‌شنبه تهدید به از سرگیری آزمایش موشک‌های هسته‌ای و دوربرد برای مقابله با آمریکا کرد. تهدید‌های امروز کره‌ شمالی پس از ان صورت می‌گیرد که ایالات متحده تحریم‌هایی در پاسخ به فعالیت‌های موشکی کره شمالی اعلام کرده بود.

پیونگ یانگ از سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه دیدارهایی در سطح بالا با آمریکا آغاز کرده بود و حتی رهبران دو کشور در زمان ترامپ چند دور دیدار و گفتگو داشتند، موشک‌های هسته‌ای و بالستیک را آزمایش نکرده بود. از دوسال پیش اما مذاکرات به بن بست رسید و کره شمالی حاضر به ادامه گفتگو‌ها نشد و اعلام کرد که برای تقویت ارتش خود قصد دارد تا آزمایش موشک‌های ما فوق صوت را از سر بگیرد.

هفته گذشته که ایالات متحده یک رشته تحریم علیه فعالیت‌های موشکی کره شمالی اعلام کرد، مقامات کره شمالی این اقدام را خصمانه ارزیابی کردند و قول دادند تا در برابر این اقدام آمریکا پاسخی «قوی‌تر و مطمئن‌تر» بدهند.

آمادگی برای مقاومت طولانی مدت

در گزارشی که روز پنجشنبه از نشست دفتر سیاسی این کشور در رسانه دولتی کره شمالی منتشر شد، آمده است: «سیاست خصمانه و تهدید نظامی آمریکا به نقطه‌ای رسیده است که دیگر نمی‌توان آن را نادیده گرفت».

بر اساس این گزارش مقامات ارشد کره شمالی «به اتفاق آرا اذعان کردند که ما باید برای رویارویی طولانی مدت با امپریالیست‌های آمریکایی آمادگی کامل تری داشته باشیم.»

در گزارش رسانه دولتی کره شمالی تاکید شده است که این تصمیم شامل بررسی راه اندازی مجدد تمام فعالیت هایی است که در چند سال اخیر معلق شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از سرگیری احتمالی آزمایش‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک دوربردی که می‌توانند قاره آمریکا را هدف قرار دهند، در شرایط زمانی حساسی در منطقه شرق آسیا رخ می‌دهد، زیرا چین، متحد کره شمالی، میزبان بازی‌های المپیک زمستانی در ماه آینده خواهد بود و کره جنوبی نیز آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس می شود. دیگر همسایه زمینی کره شمالی روسیه است که این روزها احتمال حمله نظامی‌اش به اوکراین در سر خط خبرهای دنیاست و به یکی از مشغله‌ها و نگرانی‌های اصلی سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است.

اوایل این هفته، ایالات متحده از این کشور خواسته بود تا «فعالیت‌های غیرقانونی و بی‌ثبات‌کننده خود را متوقف کند» و افزوده بود که واشنگتن به دنبال تحریم‌های جدید سازمان ملل علیه کره شمالی است.

نماینده چین در امور شبه جزیره کره اما با ایده آمریکا در این زمینه مخالفت کرد و در یک پیام توییتری اعلام کرد که شورای امنیت برنامه‌ای برای بحث و بررسی اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی را ندارد.

آنکیت پاندا از بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی پیش بینی می‌کند که بعید است کره شمالی به آزمایش هسته‌ای روی بیاورد اما آزمایش موشک های دوربرد دوباره روی میز است.

او افزود :«کیم جونگ اون پرتاب موشک‌های دوربرد جدید را در دستور کار مدرن‌سازی نظامی ارتش خود قرار داده بود، اما همیشه بازگشت به چنین آزمایش‌هایی را با اقدامات ایالات متحده مرتبط می‌کرد.»

موشک‌های مافوق صوت کارت تهدید جدید کره شمالی

پیونگ‌یانگ از چند ماه پیش و با هدف مدرن‌سازی قدرت دفاعی نظامی خود و تکمیل تسلیحات استراتژیک خود، دوبار دست به آزمایش موشک‌های مافوق صوت زده است. کره شمالی آزمایش چنین موشکی‌هایی را در قالب برنامه پنج ساله در در دستور کار خود قرار داده است. کیم جونگ‌اون، رهبر این کشور اخیرا خواستار افزایش ظرفیت دفاعی کشورش علیرغم تحریم‌ها شده است.

آزمایش اول موشک مافوق صوت که از آن بعنوان نسل جدید موشک‌های نظامی یاد می شود در ماه سپتامبر با انتقاد واشنگتن، توکیو و سئول همراه شده بود.

موشک‌های مافوق صوت با سرعتی برابر با ۶۲۰۰ کیلومتر در ساعت، در ارتفاع پایین تری نسبت به موشک‌های بالستیک به سمت حرکت می‌کنند و از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردارند. این آزمایش نشان داد که این موشک از توانایی پرواز ترکیبی در ارتفاع‌های متفاوت و همچنین قدرت مانور بالا و انجام عملیات در فصل زمستان برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی یک پرتابه ناشناس را به سوی دریای ژاپن شلیک کرد

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی