کره شمالی یک پرتابه ناشناس را به سوی دریای ژاپن شلیک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
یک شهروند کره جنوبی تصاویر آرشیوی شلیک موشک کره شمالی را نگاه می‌کند
یک شهروند کره جنوبی تصاویر آرشیوی شلیک موشک کره شمالی را نگاه می‌کند   -   کپی رایت  Lee Jin-man/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

کره شمالی بامداد چهارشنبه یک پرتابه ناشناس را که گمان می‌رود موشک بالستیک باشد به سوی دریای ژاپن شلیک کرد. این نخستین آزمایش پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۲۲ است.

سازمان‌های اطلاعاتی ژاپن و کره جنوبی با انتشار این خبر اعلام کردند که آزمایش اخیر ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه صبح چهارشنبه به وقت محلی انجام شده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی می‌گوید که مقام‌های اطلاعاتی این کشور و آمریکا تلاش می‌کنند اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن از ادامه رزمایش‌های موشکی کره شمالی ابراز تاسف کرد. مقام‌های نظامی توکیو احتمال شلیک همزمان چند موشک را هم رد نکرده‌اند.

سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که این موشک پیش از فرود در آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی این کشور ۵۰۰ کیلومتر را طی کرده است.

کره شمالی در سال ۲۰۲۱ پیشرفت چشمگیری در صنایع و فنآوری‌های نظامی داشته است. پیوینگ‌یانگ حدود یک سال پس ازشکست کامل مذاکرات با دولت دونالد ترامپ یک موشک قاره‌پیما و دو موشک بالستیک را از زیردریایی و قطار با موفقیت شلیک کرد.

آزمایش اخیر کره شمالی در حالی انجام می‌شود که کیم جونگ اون، رهبر این کشور هفته گذشته و در سخنرانی سال نوی خود در حزب کارگران کره، با وجود تاکید بر اهمیت افزایش قدرت دفاعی، وضعیت زندگی و خورد و خوراک شهروندان را مهم‌ترین برنامه دولت برای سال جاری اعلام کرده بود.

کره شمالی از سه دهه پیش و در پی دستیابی به سلاح اتمی، تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.

تنها چند ساعت پس از رزمایش موشکی، مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی در شهر مرزی گوسئونگ در شرق این کشور، طرح احداث خط راه آهن جدید منطقه‌ای را آغاز کرد. آقای مون می‌گوید این خط آهن، سنگ بنایی برای صلح و تعادل منطقه‌ای در شبه جزیره کره خواهد بود.