اسرائیل: برای شناسایی ابتلا به اومیکرون، با تست خودکار هم از گلو نمونه‌برداری کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AP
تست آنتی‌ژن کووید
تست آنتی‌ژن کووید   -   کپی رایت  Sarah Reingewirtz/ Los Angeles Daily News/SCNG

مقام‌های بهداشت و درمان اسرائیل بر خلاف سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا توصیه کردند برای تشخیص ابتلا به بیماری کووید در موج شیوع گونه اومیکرون، همه، حتی کاربران تست‌های خودکار از گلوی خود نمونه‌برداری کنند.

وزارت بهداشت اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای به شهروندان این کشورتوصیه کرد که ۳ روز پس از تماس با فرد مبتلا با استفاده از کیت‌های تشخیص فوری و با نمونه‌برداری از ترشحات گلو و بینی، خود را آزمایش کنند.

اسرائیل هفته گذشته استراتژی تست کووید خود را از پی‌سی‌آر همگانی به توصیه به تست‌های سریع آنتی‌ژنیک برای عموم تغییر داد. رویکرد جدید به‌دلیل کم دقت بودن تست‌های سریع و در نتیجه اشاعه بیش از پیش ویروس کرونا و به‌ویژه گونه غالب امیکرون، با انتقادهای گسترده مواجه شد.

مقام‌های بهداشت و درمان اسرائیل می‌گویند گونه اومیکرون ویروس کرونا به احتمال زیاد پیش از درگیر کردن بینی، در مخاط و ترشحات گلو لانه می‌کند و به‌ همین دلیل باید از گلو نمونه برداری کرد.

این توصیه در حالی عنوان می‌شود که اداره دارو و غدای ایالات متحده ۴ روز پیش با انتشار پیامی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی اکیدا توصیه کرد از کیت‌های تست خودکار تنها برای نمونه‌برداری از بینی استفاده شود. در این پیام تاکید شده است وسایل موجود در این کیت‌ها صرفا برای بینی است و نه گلو.

اسرائیل یکی از پیشتازان واکسیناسیون کووید در جهان است. این کشور تزریق دوز چهارم را برای افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که از سیستم ایمنی ضعیف دارند، آغاز کرده است.