نهاد آمریکایی: تست‌های خانگی کرونا در مقابل اومیکرون چندان دقیق نیستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تست خانگی ابتلا به کرونا
تست خانگی ابتلا به کرونا   -  کپی رایت  AP Photo

اداره غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که تست‌های سریع و خانگی ابتلا به کرونا در برابر سویه اومیکرون نسبت به دیگر سویه‌ها دقت کمتری دارند.

به گفته این نهاد احتمال اینکه نتیجه تست‌های خانگی در صورت ابتلای فرد به سویه امیکرون به اشتباه منفی شود بیشتر از دیگر سویه‌ها است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که همزمان با شیوع گونه اومیکرون از ویروس کرونا درخواست‌ها برای انجام تست‌های «پی سی آر» و تست‌های خانگی افزایش یافته است.

اداره غذا و داروی ایالات متحده اعلام کرده است که با انستیتوی ملی سلامت در این کشور برای بررسی میزان کارآمدی تست‌های آنتی‌ژنیک معروف به تست‌های خانگی همکاری می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال این نهاد تاکید کرده است که بنا به داده‌های اولیه هرچند تست‌های آنتی‌ژنیک قادر به تشخیص سویه اومیکرون هستند اما سطح حساسیت آنها در برابر این سویه کمتر است.

اداره غذا و داروی آمریکا با این حال در نظر ندارد که در صدور مجوز برای استفاده از تست‌های خانگی تشخیص ابتلا به «کووید ۱۹» تجدیدنظر کند.

آزمایش «پی سی آر» چه تفاوتی با تست خانگی دارد؟

حساسیت تست‌ در برابر گونه‌های مختلف ویروس به توانایی آن در تشخیص موارد مثبت اطلاق می‌شود. تست‌های آنتی‌ژنیک با شناسایی پروتئین‌های موجود بر سطح ویروس کرونا موفق به تشخیص آن می‌شوند.

در دستورالعمل برخی از تست‌های خانگی آمده است که برای تائید نتیجه منفی آزمایش فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا باید دو بار با فاصله زمانی از او تست گرفته شود. از سوی دیگر به افرادی که علائم ابتلا به «کووید ۱۹» دارند یا در معرض ابتلا به ویروس بوده‌اند توصیه می‌شود که آزمایش «پی سی آر» دهند.

تست‌های «پی سی آر» برخلاف تست‌های آنتی‌ژنیک (خانگی) به صورت ژنتیک به جای پروتئین سطح ویروس خود آن را تشخیص می‌دهند.