Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دُز تقویتی آسترازنکا در برابر سویه اومیکرون موثر است

طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد دز سوم واکسن آسترازنکا در برابر سویه اومیکرون از اثر بخشی لازم برخوردار است
طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد دز سوم واکسن آسترازنکا در برابر سویه اومیکرون از اثر بخشی لازم برخوردار است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج مطالعه واکسن آسترازنکا بر روی ۴۱ نفر نشان می دهد که بعد از دُز سوم سطح خنثی شدن اومیکرون مشابه میزانی است که بعد از تزریق دُو دز واکسن در مورد سویه دلتا مشاهده شده بود. در همین حال سطح پادتن در بدن افرادی که دُز تقویتی را دریافت کرده بودند بیشتر از آنتی‌بادی افراد شفا یافته از کووید ۱۹ بود.

آگهی

دُز سوم واکسن آسترازنکا بطور قابل توجهی باعث افزایش سطح آنتی بادی ها علیه سویه اومیکرون می شود.

تحقیقات آزمایشگاهی دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که دُز سوم واکسن آسترازنکا در برابر سویه اومیکرون (اُمیکرون) از اثر بخشی لازم برخوردار است. داده های این تحقیق که روز پنجشنبه ۲۳ دسامبر منتشر شده حاکی از آن است که پادتن یا آنتی بادی اومیکرون بعد از تزریق دُز سوم آسترازنکا بطرز «قابل توجهی» در بدن فرد افزایش می یابد.

شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی در بیانیه ای جداگانه که به استناد پژوهشی که تحت نظر دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن (در سنت لوئیز آمریکا) انجام شده گفته که آنتی بادی ایجاد شده دربدن با هدف جلوگیری از ابتلای فرد به کووید ۱۹ نیز همچنان اثر بخش است.

نتایج مطالعه واکسن آسترازنکا موسوم به «واکس‌زویرا» (Vaxzevria) بر روی ۴۱ نفر نشان می دهد که بعد از دُز سوم سطح خنثی شدن اومیکرون مشابه میزانی است که بعد از تزریق دُو دز واکسن در مورد سویه دلتا مشاهده شده بود. در همین حال سطح پادتن در بدن افرادی که دُز تقویتی را دریافت کرده بودند بیشتر از آنتی‌بادی افراد شفا یافته از کووید ۱۹ بود.

داده هایی که به آنها استناد شده در مرحله بعدی نیازمند تایید کارشناسان پزشکی و دارویی است که بعد از انتشار آن دریک مجله معتبر پزشکی روی آن نظر می دهند. رقبای آمریکایی آسترازنکا یعنی فایزر و مدرنا پیش تر نسبت به موثر بودن دز تقویتی خود در برابر سویه جدید کووید ۱۹اطمینان داده بودند.

این تحقیق زیر نظر دانشگاه آکسفورد و مستقل از بخشی صورت گرفته که در تولید واکسن با آسترازنکا همکاری می کند. با وجودی که اکثر مردم بریتانیا در دُز اول و دوم از واکسن آسترازنکا استفاده کرده اند «واکس زوریا» بعنوان دُز تقویتی در این کشور مورد استفاده قرار نگرفته است. کشورهای غربی ترجیح داده اند تا در واکسیناسیون جمعیت خود بیشتر به واکسن هایی مبتنی بر پیام رسان ARNm نظیر فایزر اتکا کنند در نتیجه واکسن های مبتنی بر جایگزینی پروتئین مثل آسترازنکا بیشتر در قالب برنامه های بین المللی «کوواکس» در اختیار کشورهای عمدتا فقیر دنیا قرار می گیرد.

آسترازنکا از جمله واکسن های مورد استفاده در ایران است و از معدود واکسن هایی می باشد که ایرانی ها با گواهینامه واکسیناسیون آن می توانند به کشورهای عمدتا اروپایی سفر کنند. در ابتدای تابستان موجی از ایرانیان برای تزریق آسترازنکا راهی کشورهای همسایه و در راس آنها ارمنستان شده بودند.

تلاش برای مهار سویه جدید کووید در حالی ادامه دارد که تحقیقات اولیه حاکی از آمار پایین افراد بستری شده در بیمارستان به دلیل ابتلا به اومیکرون درمقایسه با سویه های قبلی کووید ۱۹ دارد.

اما شیوع بسیار سریع و قدرت ابتلای بالای اُمیکرون باعث شده تا در اکثر کشورها کارزارهای تسریع در واکسیناسیون بویژه دُز سوم و تقویتی در دستور کار قرار گیرد. تعداد مبتلایان در بریتانیا دیروز چهارشنبه رکورد زد و از مرز ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفت و امروز پنجشنبه به حدود ۱۲۰ هزار نفر رسید.

در همین حال و در آستانه تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی بسیاری از کشورهای دنیا سیاست ترغیب برای تزریق دُز تقویتی و ادامه رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را در دستور کار قرار داده اند و برخی از کشورها هم تصمیم به اعمال محدودیت های بیشتر و تعطیل کردن برخی اماکن عمومی خود گرفته اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بررسی شبهه‌های آماری؛ همه‌گیری سویه اومیکرون در ایران تا چه میزان جدی است؟

نهاد آمریکایی: تست‌های خانگی کرونا در مقابل اومیکرون چندان دقیق نیستند

مجلس کانادا به طرح قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی رای داد