Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش آمریکا به پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ: همچنان به مذاکرات هسته‌ای پایبندیم

 the launching of Simorgh, or "Phoenix," rocket in an undisclosed location in Iran
the launching of Simorgh, or "Phoenix," rocket in an undisclosed location in Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا از آزمایش موشکی اخیر ایران که ممکن است در راستای برنامه توسعه موشک‌های بالستیک باشد و روزی از آن برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده شود ابراز «نگرانی» کرد؛ با این وجود تاکید کرد که مذاکرات هسته‌ای را با هدف نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داد.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه از آزمایش موشکی اخیر ایران که ممکن است در راستای برنامه توسعه موشک‌های بالستیک باشد و روزی از آن برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده شود ابراز «نگرانی» کرد؛ با این وجود تاکید کرد که مذاکرات هسته‌ای را با هدف نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده همچنان نگران توسعه پرتابگرهای فضایی ایران است که خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به همراه دارد» با این حال افزود که واشنگتن «خواهان بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

پایگاه خبری «هیل» آمریکا به نقل از این سخنگو نوشت: «برنامه‌های فضایی که ایران تاکید دارد برای اهدافی غیرنظامی در دست اجرا هستند، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند. این قطعنامه از ایران می‌خواهد فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند همچنین پرتاب‌هایی را که در آنها از فناوری مشابه موشک‌های بالستیک استفاده می‌شوند، انجام ندهد.»

به گفته او در آزمایش اخیر ایران نیز از فناوری‌هایی استفاده شده که تقریبا مشابه یا قابل تعویض با فناوری‌هایی است که در موشک‌های بالستیک به‌ویژه موشک‌های برد بلند استفاده می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا ضمن تاکید بر این نکته که برنامه هسته‌ای ایران عملا توسط برجام محدود شده بود، افزود: «ایالات متحده از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر برنامه‌های موشکی ایران استفاده خواهد کرد و از دیگر کشورها می‌خواهد تا برای توقف فعالیت‌های موشکی این کشور گام بردارند.»

در حالی که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین پایتخت اتریش برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در جریان است، ایران روز پنج‌شنبه مدعی شد که یک موشک ماهواره‌بر حامل سه دستگاه تحقیقاتی را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.

خبر پرتاب ماهواره بر «سیمرغ» از سوی احمد حسینی، سخنگوی امور فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتشر شد. با این وجود او تصریح نکرد که آیا دستگاه‌های تحقیقاتی نیز با موفقیت به مدار رسیده‌اند یا خیر.

ایران که یکی از بزرگترین برنامه‌های موشکی خاورمیانه را دارد، در سال‌های گذشته چند بار به دلیل مشکلات فنی، در اجرای برنامه‌های پرتاب ماهواره شکست خورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت دفاع ایران: موشک ماهواره‌بر ذوالجناح دو پرتاب تحقیقاتی در پیش دارد

ژنرال مک‌کنزی: حکومت ایران به مردم گرسنگی می‌دهد تا موشک بسازد

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است