برگزاری رزمایش ایران با موشک‌های بالستیک و تهدید مستقیم اسرائیل؛ بریتانیا محکوم کرد

رزمایش ایران با موشک‌های دور برد
رزمایش ایران با موشک‌های دور برد Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران روز جمعه ۲۴ دسامبر(سه دی) پس از پنج روز رزمایش که به گفته مقامات نظامی این کشور هشداری برای اسرائیل بود، چندین موشک بالستیک شلیک کرد که با محکومیت بریتانیا همراه شد.

ایران روز جمعه ۲۴ دسامبر(سه دی) پس از پنج روز رزمایش که به گفته مقامات نظامی این کشور هشداری برای اسرائیل بود، چندین موشک بالستیک شلیک کرد.

آگهی

وزارت امور خارجه بریتانیا شلیک موشیک‌های بالستیک در جریان این رزمایش را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توصیف و آن را محکوم کرد. 

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران صبح امروز در حاشیه برگزاری مرحله نهایی این رزمایش گفت که این برنامه از قبل برنامه‌ریزی شده بود اما تهدیدهای مقامات اسرائیلی باعث شد تا رزمایش در زمان مقرر انجام شود.

وی آن‌ را جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی ایران توصیف کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره جزییات آن گفت که انواع موشک‌ها از مسیرهای متفاوت روی یک هدف مشخص به‌طور همزمان اصابت کردند.

محمد باقری به طور ضمنی به اسرائیل اشاره کرد و افزود: «این بخش کوچکی از صدها موشکی است که می‌توانند به‌طور هم‌زمان به هر هدفی که آن کشور قصد تهاجم به جمهوری اسلامی را داشته باشد اصابت کند و انهدام کامل ایجاد کند.»

این رزمایش در کنار رزمایش زمینی، دریایی و هوا فضای سپاه پاسداران در تنگه هرمز در جنوب ایران برگزار شد.

طبق اعلام رسانه‌های ایران در مرحله آخر رزمایش ۱۶ فروند موشک بلندبرد، میان برد و کوتاه برد آزمایش شدند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز اسرائیل را تهدید کرد و خطاب به این کشور گفت که «آن‌ها باید مراقب اشتباهات و خطاهای خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد.»

ایران می‌گوید موشک‌های بالستیک این کشور بردی معادل ۲ هزار کیلومتر دارند. به این ترتیب این موشک‌ها می‌توانند به پایگاه‌های اسرائیل و آمریکا در منطقه را هدف قرار دهند.

اسرائیل با تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مخالف است و مدت‌ها تهدید می‌کند که در صورت شکست دیپلماسی، اقدام نظامی را در دستور کار دارد. اسرائیل در حال حاضر تنها کشور در خاورمیانه است که مجهز به سلاح هسته‌ای است.

بریتانیا نخستین کشوری بود که استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در رزمایش امروز را محکوم کرد.

آگهی

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: «این نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که ایران را ملزم می‌کند هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیک نداشته باشد.»

وی افزود: «این اقدامات تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و ما از ایران می‌خواهیم فورا فعالیت‌های خود را متوقف کند.»

این رزمایش در حالی برگزار شد که مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قرار است پس از ۱۰ روز وقفه از روز دوشنبه آینده از سر گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت دفاع ایران: موشک‌هایی داریم که نام آن‌ها را «موشک‌های اسرائیل‌زن» گذاشته‌ایم

هشت سالگی برجام؛ نقش و توانایی اتحادیه اروپا در احیای توافق هسته‌ای با ایران چیست؟

«۴۰۰ ثانیه تا تل‌آویو»؛ موشک مافوق صوت فتاح ایران چه پیامی برای خاورمیانه دارد؟