Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه اسرائیل «طرح بی» با چهار اهرم فشار علیه ایران را تشریح کرد

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه آلمان «ولت» تاکید کرد که زمان «طرح بی» علیه ایران فرا رسیده است. به گفته وی «با این چهار اهرم برای ایران روشن می‌شود چاره‌ای جز دست کشیدن از اهداف غیرقانونی هسته‌ای خود ندارد.»

آگهی

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه آلمان «ولت» تاکید کرد که زمان «طرح بی» علیه ایران فرا رسیده است.

وی در تشریح «طرح بی» به چهار اهرم فشار علیه تهران اشاره کرد و گفت که «با این چهار اهرم برای ایران روشن می‌شود چاره‌ای جز دست کشیدن از اهداف غیرقانونی هسته‌ای خود ندارد.»

وی این ابزارهای فشار را شامل، فشار اقتصادی در قالب تشدید تحریم‌ها، انزوای سیاسی و دیپلماتیک ایران نامید و افزود: «سومین اهرم این است که ایران متوجه شود اتحاد جدیدی از میانه‌روها در منطقه وجود دارد که با هم به نفع همه مردم همکاری می‌کنند و با تروریسم ایران و هم‌پیمانانش مخالف هستند.»

در نهایت یک تهدید نظامی معتبر باید روی میز باشد. اگر ایرانی‌ها متوجه شوند که دنیا قصد جدی برای مهار آن‌ها ندارد، به سمت تولید بمب پیش می‌روند.
یائیر لاپید
وزیر خارجه اسرائیل

وی درباره چهارمین اهرم نیز گفت: «در نهایت یک تهدید نظامی معتبر باید روی میز باشد. اگر ایرانی‌ها متوجه شوند که دنیا قصد جدی برای مهار آن‌ها ندارد، به سمت تولید بمب پیش می‌روند. ما باید مشخص کنیم که دنیا این اجازه را نخواهد داد.»

وی از سوی دیگر روز پنجشنبه در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک تایمز بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل خواهان خروج قدرت‌های اروپایی از مذاکرات جاری در وین درباره انرژی هسته‌ای ایران است تا سرانجام آن یک «توافق بد» نباشد.

توافق خوب، توافق بد و مذاکرات بدون توافق از نظر وزیر خارجه اسرائیل

او گفت که با این حال بهترین سناریو یک «توافق خوب» با ایران خواهد بود.

وزیر امور خارجه اسرائیل که قرار است در سال ۲۰۲۳ در سمت نخست‌وزیری قرار بگیرد در گفت‌وگو با روزنامه ولت درباره «توافق خوب» گفت: «توافق خوب، توافقی است که به‌طور دائم و همه‌ جانبه تهدید هسته‌ای ایران را از بین ببرد. توافقی که جلوی ایران را از ساخت موشک‌های بالستیک و انتقال مهمات به سازمان‌های تروریستی و سایر فعالیت‌های خرابکارانه در منطقه بگیرد.»

ایران علاقه‌ای به یک توافق خوب ندارد. این کشور می‌خواهد با لغو تحریم‌ها به تامین مالی عوامل تروریستی خود در سراسر خاورمیانه و پیشبرد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود ادامه دهد
یائیر لاپید
وزیر امور خارجه اسرائیل

لاپید با این حال افزود: «اما ایران علاقه‌ای به یک توافق خوب ندارد. این کشور می‌خواهد با لغو تحریم‌ها به تامین مالی عوامل تروریستی‌اش در سراسر خاورمیانه و پیشبرد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود ادامه دهد.»

او از سوی دیگر به روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفت که «ما هیچ مشکلی با توافق نداریم. یک توافق خوب چیز خوبی خواهد بود.»

وی افزود: «راه حل دوم این است که اصلا توافقی منعقد نشود بلکه تحریم‌ها علیه ایران تشدید شود و سومین و بدتر از همه یک توافق بد خواهد بود.»

مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قرار است پس از ۱۰ روز وقفه از روز دوشنبه آینده از سر گرفته شود.

لاپید درباره همکاری با اروپایی‌ها به روزنامه ولت آلمان گفت: «ما همان هدفی را دنبال می‌کنیم که شرکایمان در اروپا به دنبال آن هستند. در همه سطوح درباره ایران با هم همکاری نزدیک داریم. ما همچنین در جریان تغییر دولت اخیر با آلمان تماس‌هایی در سطح بالا داشته‌ایم.»

وی افزود: «ایران یک تهدید جهانی است. ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، کل خاورمیانه را وارد یک رقابت تسلیحات هسته‌ای می‌کند. رژیم [ایران] تشویق خواهد شد تا فعالیت‌های تروریستی خود را در سراسر جهان از جمله در اروپا تشدید کند.»

وی با اشاره به نزدیکی جغرافیایی ایران و اسرائیل گفت: «ایران به طور مرتب نابودی اسرائیل را مطرح می‌کند و در نتیجه ما نه تنها حق داریم بلکه وظیفه داریم برای حفاظت از شهروندان خود اقدام کنیم. این اولویت اصلی ما است.»

پس از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران، تهران در برنامه هسته‌ای خود تجدید نظر کرد. ایران همچنین دسترسی ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به تاسیسات هسته‌ای خود محدود کرده است، تصمیمی که با ابراز نگرانی برخی کشورها مواجه شده است. با این حال اسرائیل در سال ۲۰۱۵ نیز از توافق هسته‌ای ایران راضی نبود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان در دیدار با نمایندگان جامعه یهودیان ترکیه خواستار بهبود روابط با اسرائیل شد

سپاه اسرائیل را به حمله «کوبنده» تهدید کرد؛ شنیده شدن صدای ضدهوایی در اطراف نیروگاه هسته‌ای بوشهر

نیویورک تایمز: تردید شماری از مقام‌های ارتش اسرائیل درباره توانایی حمله موثر به مراکز هسته‌ای ایران