وزارت دفاع ایران: موشک ماهواره‌بر ذوالجناح دو پرتاب تحقیقاتی در پیش دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موشک ماهواره‌بر ذوالجناح
موشک ماهواره‌بر ذوالجناح   -  Copyright  وزارت دفاع ایران

وزارت دفاع ایران در نخستین واکنش به انتشار عکس‌های ماهواره‌ای یک شرکت بین‌المللی درباره آماده شدن تهران برای پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر اعلام کرد: «سه پرتاب تحقیقاتی برای ماهواره‌بر ذوالجناح برنامه‌ریزی شده که تاکنون یک پرتاب تحقیقاتی انجام شده و دو پرتاب تحقیقاتی دیگر در پیش است.»

شرکت مکسار تکنولوژی شب گذشته تعدادی تصویر ماهواره‌ای از پایگاه فضایی ایران در سمنان منتشر کرد که موشکی را بر روی سکوی پرتاب در این مرکز نشان می‌داد. این شرکت پیش‌بینی کرد که ایران احتمالا به زودی یک موشک ماهواره‌بر را پرتاب خواهد کرد.

احمد حسینی سخنگوی فضایی وزارت دفاع در گفت‌وگو با خبرگزاری دولت ایران بدون اشاره مستقیم به انتشار تصاویر ماهواره‌ای گفت که موشک ماهواره‌بر ذوالجناح دو پرتاب تحقیقاتی را در پیش دارد.

او در حالی از انجام شدن یک پرتاب سخن گفت که زمان آن را مشخص نکرد با این حال به نظر می‌رشد اشاره او به تلاش چند ماه پیش ایران برای پرتاب ماهواره‌بر معروف به ذوالجناح باشد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین درباره مشخصات ماهواره‌بر ذوالجناح گفت که این موشک سه‌ مرحله‌ای و مجهز به سوخت ترکیبی است.

وی تصریح کرد: «با تثبیت فناوری و اطمینان از عملکرد صحیح ماهواره‌بر، ذوالجناح قادر به تزریق محموله‌هایی تا وزن ۲۲۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری خواهد بود.»

این مقام وزارت دفاع ایران تاکید کرد تمام این پرتاب‌ها تحقیقاتی خواهد بود با این حال وی زمان انجام پرتاب‌ها را عنوان نکرد.

وزن این موشک ۵۲ تن عنوان شده و طول آن ۲۵.۵ متر است.

ایالات متحده آمریکا و بسیاری از هم‌پیمانان اروپایی و خاورمیانه‌ای واشنگتن، ایران را متهم می‌کنند که در پی توسعه برنامه موشکی خود در پوشش برنامه‌های فضایی است.

طبق گزارش شب گذشته آسوشیتدپرس، ایران در سال‌های اخیر در پرتاب موشک ماهواره‌بر دیگری با نام «سیمرغ» پنج پرتاب متوالی ناموفق را در کارنامه خود دارد.