تصاویر ماهواره‌ای آماده شدن ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر را نشان می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصاویر ماهواره‌ای از ایران
تصاویر ماهواره‌ای از ایران   -  کپی رایت  AP Photo

در حالی که تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای تهران به اوج خود رسیده است، تصاویر ماهواره‌ای، موشکی را بر روی سکوی پرتاب در استان سمنان نشان می‌دهد. احتمال داده می‌شود ایران خود را برای پرتاب ماهواره فضایی آماده می‌کند.

تصاویر شرکت ماکسار تکنولوژی سکوی پرتابی را در پایگاه فضایی سمنان نشان می‌دهد. ایران در تلاش‌های اخیر خود برای قرار دادن ماهواره در مدار زمین ناکام بوده است.

مجموعه‌ای از تصاویر ماهواره‌ای این کشور، موشکی را بر روی یک حمل‌کننده نشان می‌دهد. در تصاویر دیگر این موشک روی مکان مورد نظر برای پرتاب مستقر شده است.

AP Photo
تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه فضایی ایرانAP Photo
AP Photo
تصاویر هوایی از پایگاه فضایی ایرانAP Photo

ایران پرتاب این ماهواره را در پایگاه فضایی خود تایید نکرده است. با این حال ایرنا در ماه مه گفته بود که ایران احتمالا هفت ماهواره را تا پایان سال جاری خورشیدی (مارس ۲۰۲۳) به فضا پرتاب می‌کند.

طی دهه گذشته، ایران چندین ماهواره با عمر کوتاه را به مدار زمین فرستاد. با این حال برنامه فضایی ایران با مشکلاتی روبرو بوده است. برنامه سیمرغ که نوعی موشک حامل ماهواره است پنج پرتاب ناموفق متوالی داشته است. علاوه بر این مقامات ایرانی در سال ۲۰۱۹ اعلام کردند که آتش‌سوزی در پایگاه فضایی سمنان جان سه محقق را گرفت.

ایالات متحده آمریکا و بسیاری از همپیمانان اروپایی و خاورمیانه‌ای واشنگتن، ایران را متهم می‌کنند که در پی توسعه برنامه موشکی خود در پوشش برنامه‌های فضایی است.