Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از تلاش ناموفق ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر ذوالجناح است

آثار سوختگی در سایت پرتاب موشک ایران در استان سمنان
آثار سوختگی در سایت پرتاب موشک ایران در استان سمنان Copyright Maxar Technologies/Satellite image ©2022 Maxar Technologies
Copyright Maxar Technologies/Satellite image ©2022 Maxar Technologies
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از شکست دوباره ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر به فضا است. در صورت تائید صحت گمانه‌زنی‌ها، ایران در زمانی که مذاکرات احیای برجام به لحظات پایانی نزدیک می‌شود، برنامه موشکی خود را با وجود انتقادها ادامه می‌دهد.

آگهی

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از شکست دوباره ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر به فضا است. در صورت تائید صحت گمانه‌زنی‌ها، جمهوری اسلامی ایران در زمانی که مذاکرات احیای برجام به لحظات پایانی نزدیک می‌شود، برنامه موشکی خود را با وجود انتقادها ادامه می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که عکس‌های ماهواره‌ای شرکت مکسار سکوی پرتاب سوخته‌ای را در پایگاه فضایی امام خمینی سمنان نشان می‌دهد. در این تصاویر، علاوه بر سکوی سوخته و خودروهای اطراف آن، احتمالا بخشی از داربست نصب موشک دیده می‌شود. براساس این گزارش در صورت پرتاب موفقیت‌آمیز موشک، این داربست نباید آسیب ببیند.

مکسار می‌گوید این تصاویر روز یکشنبه گرفته شده‌اند و احتمالا تاریخ تلاش برای پرتاب موشک روز جمعه هفته گذشته یا پس از آن بوده است.

ایران معمولا پرتاب‌های موفقیت‌آمیز موشکی را رسانه‌ای می‌کند. تصاویر ماهواره‌ای شرکت پلنت پی‌بی‌سی هم حاکی از شکایت شلیک موشک در روز جمعه است. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، وزارت دفاع ایالات متحده و کاخ سفید تاکنون پاسخی به پرسش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره این پرتاب نداده‌اند.

جفری لوییس، از مرکز جیمز مارتین برای پژوهش‌های عدم اشاعه [تسلیحات هسته‌ای] در موسسه مطالعات بین‌المللی دانشگاه میدلبری آمریکا می‌‌گوید که به نظر می‌رسد موشک شلیک شده، از نوع موشک‌های ماهواره‌بر ذوالجناح بوده است.

ایران سال گذشته یک موشک ماهواره بر ذوالجناح را با موفقیت از همین پایگاه به فضا شلیک کرده بود.

هنوز معلوم نیست چرا تلاش اخیر برای شلیک چنین موشکی شکست خورده است. به گفته جفری لوييس موشک ماهواره‌بر ذوالجناح در مراحل اول و دوم از سوخت جامد استفاده می‌کند اما در مرحله پایانی سوخت مایع لازم دارد که باید در محل پرتاب پر شود.

آقای لوییس می‌گوید: «به نظر می‌رسد پرتاب با مشکلی مثل یک انفجار ناکام مانده است.»

ایران در سال‌های گذشته موارد متعددی از شکست در پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر را تجربه کرده است. با آنکه در سال ۲۰۱۳ ایران یک میمون را با یک موشک به فضا پرتاب کرد اما برنامه ماهواره‌ای و فضایی تهران در سال‌های اخیر به شدت با مشکل مواجه شده است. پنج مورد شلیک ماهواره‌بر سیمرغ با شکست مواجه شده است. به علاوه به‌علت انفجار در پایگاه موشکی سمنان در سال ۲۰۱۹، سه پژوهشگر ایرانی جان خود را از دست دادند.

ایالات متحده آمریکا و بسیاری از همپیمانان اروپایی و خاورمیانه‌ای واشنگتن، ایران را متهم می‌کنند که در پی توسعه برنامه موشکی خود در پوشش برنامه‌های فضایی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ماهواره‌بر سیمرغ را به صورت آزمایشی به فضا پرتاب کرد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد