رئیس سازمان فضایی ایران: ماهواره خیام را یک شرکت روسی ساخته است

پرتاب ماهواره خیام به فضا توسط روسیه
پرتاب ماهواره خیام به فضا توسط روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان رئیس سازمان فضایی ایران مبنی بر ساخت ماهواره خیام به سفارش تهران در یک شرکت روسی در حالی بیان می‌شود که برخی رسانه‌های ایران از آن به عنوان ماهواره‌ای «ایرانی» و «بومی» یاد کرده بودند.

آگهی

مقامات ایران در حالی از دریافت نخستین داده‌ها از ماهواره خیام سخن گفته‌اند که بحث‌هایی بر سر کشور تولیدکننده آن مطرح شده است.

برخی رسانه‌های ایران در گزارش خود از پرتاب ماهواره خیام به فضا از آن به عنوان ماهواره‌ای «بومی» یاد کرده بودند. در مقابل سفارت روسیه در ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت که ماهواره خیام به سفارش ایران توسط «شرکت‌های روسی» ساخته شد.

بحث بر سر کشور سازنده ماهواره خیام باعث شد تا خبرگزاری ایرنا در گزارش‌های بعدی خود از این ماهواره به عنوان محصول «همکاری مشترک ایران با کشور روسیه» یاد کند. این در حالی است که خبرگزاری رسمی دولت ایران اولین گزارش از پرتاب ماهواره خیام را با  تیتر «ماهواره ایرانی خیام پرتاب شد» منتشر کرده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حسن سالاریه، رئیس سازمان فضایی ایران روز چهارشنبه در نشستی خبری گفت که ماهواره خیام به سفارش تهران در یکی از «شرکت‌های روسی» ساخته شد. وی با این حال افزود: «این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و همچنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده‌های این ماهواره علاوه بر تجهیز ایستگاه‌های فضایی موجود اقدام به تهیه ایستگاه‌های سیار نیز در اقصی نقاط کشور کرده‌ایم.»

روسیه روز سه‌شنبه ماهواره خیام را از پایگاهی در قزاقستان به فضا پرتاب کرد. این ماهواره اکنون به گفته مقامات ایران در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد و اولین داده‌های تله‌متری آن روز سه‌شنبه در ایستگاه فضایی ماهدشت دریافت شد. 

بحث بر سر کشور تولیدکننده ماهواره خیام در حالی مطرح شده است که چند روز پیش از پرتاب این ماهواره نیز گزارشی مبنی بر برنامه روسیه برای استفاده از آن در جنگ اوکراین منتشر شده بود. روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های آگاه غربی گزارش داده بود که روسیه در نظر دارد به مدت چند ماه از ماهواره خیام برای پشتیبانی از نیروهایش در اوکراین استفاده کند.

سازمان فضایی ایران با رد این ادعا تاکید کرده بود که «فرامین مربوط به کنترل و بهره برداری» از ماهواره خیام از سوی متخصصان ایرانی در داخل کشور صادر خواهد شد. 

رئیس سازمان فضایی ایران هزینه ساخت ماهواره خیام را «حدود ۴۰ میلیون دلار» عنوان کرده است. به گفته حسن سالاریه ماهواره خیام «توانایی تصویربرداری فضایی با دقت یک متر» را دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت دفاع ایران: موشک ماهواره‌بر ذوالجناح دو پرتاب تحقیقاتی در پیش دارد

سپاه پاسداران ایران از پرتاب یک ماهواره‌ نظامی به فضا خبر داد

ایران ماهواره تحقیقاتی ثریا را «با موفقیت» به فضا پرتاب کرد