شورای امنیت طرح آمریکا برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را به رای می‌گذارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سوءتغذیه کودکان در افغانستان
سوءتغذیه کودکان در افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد که در آن تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان به مدت یک سال پیش‌بینی شده است.

دیپلمات‌های حاضر در مقر سازمان ملل متحد گفته‌اند که این پیش‌نویس به زودی به رای گذاشته خواهد شد. نسخه‌‌ ارائه‌شده از پیش‌نویس این قطعنامه با نسخه اولیه آن که با مخالفت چین، روسیه، هند، فرانسه و بریتانیا روبرو شده بود تفاوت زیادی دارد.

موضع چین درباره نسخه ارائه‌شده هنوز مشخص نیست. آمریکا پیش‌تر به دنبال مخالفت پکن مجبور شد تا از طرح ایجاد ساز و کاری برای تائید مورد به مورد کمک‌های بشردوستانه به افغانستان صرف نظر کند. واشنگتن نگران است که ارسال کمک‌های بشردوستانه به سود حکومت طالبان تمام شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چین به عنوان عضو دائم از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است. در پیش‌نویس قطعنامه ارائه‌شده به شورای امنیت آمده است که «کمک‌های بشردوستانه و دیگر فعالیت‌های مرتبط با نیازهای اساسی انسان‌ها در افغانستان» به مدت یک سال نقض قطعنامه ۲۲۵۵ این شورا محسوب نمی‌شود.

شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ با تصویب قطعنامه ۲۲۵۵ مجموعه‌های مرتبط با گروه طالبان را تحریم کرده بود.

در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا از تامین‌کنندگان کمک‌های بشردوستانه به افغانستان خواسته شده است تا «امتیازهایی» را که ارسال این کمک‌ها می‌تواند برای افراد یا مجموعه‌های تحریم‌شده از سوی شورای امنیت داشته باشد به حداقل برسانند. در بخش دیگری از پیش‌نویس این قطعنامه پیش‌بینی شده است که مقصد نهایی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان دو ماه پس از ارسال آن کنترل شود.

ایالات متحده پس از به قدرت رسیدن طالبان نزدیک به ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را توقیف کرد. بانک جهانی نیز کمک‌هایش به افغانستان را به حالت تعلیق درآورد، امری که افغانستان را با بحرانی اقتصادی و انسانی روبرو کرده است.