حمله به اداره گذرنامه کابل در روز مراجعه جنگجویان طالبان خنثی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگجویان طالبان در کابل (عکس از آرشیو)
جنگجویان طالبان در کابل (عکس از آرشیو)   -   کپی رایت  AP Photo

سخنگوی وزارت داخله طالبان روز پنجشنبه گفت که یک فرد مهاجم که به دنبال ورود به اداره مرکزی پاسپورت در کابل، پایتخت افغانستان بود با شلیک گلوله نیروهای امنیتی کشته شد.

پلیس کابل گفته است که فرد مهاجم به دنبال انجام حمله انتحاری بود. صدها نفر از جنگجویان گروه طالبان همزمان با روزی که به مراجعه آنها اختصاص یافته بود برای صدور مدارک در برابر اداره مرکزی پاسپورت صف کشیده بودند.

اعضای طالبان از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان تاکنون چند بار هدف حمله قرار گرفته‌اند. گروه داعش مسئولیت اکثر این حملات را برعهده گرفته است.

بنا به اعلام وزارت داخله طالبان در جریان حادثه روی داده فردی «کشته یا مجروح» نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روند صدور و توزیع گذرنامه در افغانستان از روز یکشنبه توسط طالبان از سر گرفته شد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده که روند رسیدگی به درخواست مراجعان به اداره مرکزی پاسپورت در کابل آشفته و بی‌نظم است.

چرا جنگجویان طالبان به دنبال دریافت گذرنامه هستند؟

هر چند دلیل مراجعه صدها جنگجوی طالبان برای دریافت گذرنامه مشخص نیست اما شبکه «ان بی سی» به نقل از منابعی در کنگره آمریکا گزارش داده است که طالبان خواستار اختصاص سهمیه به اعضای این گروه در پروازهای «قطر ایرویز» شده بودند. بنا به این گزارش طالبان به دنبال اختلاف بر سر نحوه اداره فرودگاه کابل و اختصاص سهمیه به جنگجویان این گروه برای سفر به خارج از افغانستان، پروازها را متوقف کرده‌اند.

طبق این گزارش طالبان در نظر دارد تا با اعزام جنگجویانش به خارج از افغانستان زمینه کار آنها در خارج از کشور و سپس انتقال درآمد حاصل از کار آنها به افغانستان را فراهم کند.

افغانستان پس از سقوط کابل به دست طالبان با توقیف دارایی‌های بانک مرکزی این کشور از سوی آمریکا و قطع کمک‌های مالی خارجی روبرو است. امری که به بحران اقتصادی و مالی در این کشور دامن زده است.