گردشگر میلیاردر ژاپنی پس از یک سفر فضایی ۱۲ روزه به زمین بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Yusaku Maezawa
Yusaku Maezawa   -   کپی رایت  AP Photo

یوساکو مائساوا، میلیاردر ژاپنی که به همراه دستیارش و یک فضانورد روس مدت ۱۲ روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذرانده بود، روز دوشنبه روی زمین فرود آمد.

این تاجر ۴۶ ساله که در دنیای مد شهرت فراوانی دارد، به همراه دیگر اعضای تیمش روز دوشنبه حوالی ساعت ۳:۱۳ به وقت گرینویچ در بیابان‌های قزاقستان در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب شرق شهر ژزکازگان در مرکز این کشور فرود آمدند.

یوساکو مائساوا در جریان این سفر ۱۲ روزه ۱۰۰ کار که فهرست آنها را از پیش تهیه کرده بود، در فضا انجام داد و در این مدت یوزو هیرانو، دستیار او نیز وظیفه داشت تا ویدئوهایی از زندگی روزمره او و انجام این کارها در فضا تهیه و در صفحه این میلیارد ژاپنی در یوتیوب منتشر کند.

این ماموریت فضایی توسط سازمان فضایی فدرال روسیه موسوم به «روسکوسموس» اجرا شد.

روسکوسموس پیش از این در ماه اکتبر نیز یک کارگردان و یک بازیگر زن را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد تا اولین فیلم بلند را در مدار فیلمبرداری کنند آن هم پیش از اجرای پروژه رقیب با هنرنمایی تام کروز، ستاره هالیوود.

از سال ۲۰۲۰ میلادی صنعت گردشگری فضایی رونق قابل توجهی گرفته و البته رقبای تازه نفسی هم برای روسکوسموس پدیدار شده‌اند؛ از جمله ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی با شرکت «اسپیس‌ایکس» و جف بزوس با شرکت «بلو اوریجین» و ریچارد برانسون بریتانیایی با «ویرجین گلکتیک».

فعالیت این شرکت‌ها باعث شد که سرانجام مسکو توان انحصاری خود را برای پرواز سفینه‌های سرنشین‌دار به مقصد ایستگاه‌های فضایی از دست بدهد و به این ترتیب از ده‌ها میلیون یورویی که از ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی در قبال هر سفر با فضاپیمای سایوز می‌پرداختند نیز بی‌نصیب بماند.