گروسی: نصب دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات کرج ضروری است

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید تا زمانی که تاسیسات نظارتی این نهاد بین‌المللی در ایران فعال نباشد، آژانس نمی‌تواند در خصوص وضعیت برنامه هسته‌ای ایران برآورد دقیقی ارائه دهد.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید پیشرفت‌های ایجاد شده در برنامه هسته‌ای ایران نگران کننده است و عدم همکاری‌های ایران با این نهاد بین‌المللی اجازه بازرسی صحیح از برنامه‌های هسته‌ای را نمی‌دهد.

آقای گروسی در گفتگو با شبکه الجزیره همچنین نسبت به نبود دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات ساخت سانتریفیوژ کرج ابراز نگرانی کرد و افزود: «ما نمی‌دانیم چه اتفاقی در تاسیسات کرج می‌افتد و این یک مشکل جدی است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم گزارش دقیقی در این خصوص به دیپلمات‌هایی که در وین در حال مذاکره هستتد، ارائه دهیم.»

او همچنین بار دیگر از ایران خواست که در خصوص یافت مواد هسته‌ای در برخی از اماکن جدید به آژانس توضیح دهد. مدیر کل آژانس همچنین بار دیگر تاکید کرد که نصب دوربین‌های نظارتی در تاسیسات کرج ضروری است.

او در ادامه در پاسخ به اظهارات مقام‌های ایرانی که گفته بودند کارگاه کرج ارتباطی به برنامه هسته‌ای ایران ندارند گفت: «من نمی‌گویم حرفی که مقام‌های ایرانی می‌زنند نادرست است، اما به هر حال در آنجا سانتریفیوژهایی ساخته می‌شود که در نهایت برای غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

مقام‌های ایرانی روز گذشته اعلام کرده‌اند که تیمی از سازمان انرژی هسته‌ای برای گفتگو با مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راهی وین می‌شوند. سایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران در همین زمینه اعلام کرده «تعاملات نزدیک و مثبتی میان ایران و آژانس آغاز شده است.»

با این حال آقای گروسی در آخرین اظهار نظرهای خود اشاره چندانی به این «تعاملات مثبت» نکرد و تنها نگرانی خود را از پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران ابراز داشت.

آقای گروسی در بخش دیگری از گفتگوی خود همچنین به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران اشاره کرد و آن‌را باعث نگرانی خواند. مقام‌های ایران در ماه‌های اخیر به سرعت روند کاهش تعهدات برجامی خود را افزایش داده و تلاش کرده‌اند پیشرفت‌های بیشتری در برنامه هسته‌ای خود ایجاد کنند.

اظهارات مدیرکل آژانس در حالی مطرح می‌شود که از روز پنجشنبه دور هشتم مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام و به عبارتی دومین دور گفتگوها در دولت ابراهیم رئيسی آغاز شده است. هرچند اخبار ضد و نقیضی از مسیر گفتگوها به گوش می‌رسد اما طرفین یکدیگر را به ایجاد تعلل در این مسیر متهم می‌کنند و تاکید دارند که برای رسیدن به یک توافق آماده هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرایی تاخیر ایران در بازگشت به میز مذاکرات؛ آیا می‌توان به احیای برجام امیدوار بود؟

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند