Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزارش گروسی به شورای حکام آژانس: مذاکراتم با ایران درباره مسائل پادمانی باقی‌مانده بی‌نتیجه بود

رافائل گروسی/ دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی/ دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست امروز(چهارشنبه) شورای حکام آژانس گفت: «علیرغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمان‌های باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه بود.»

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست امروز(چهارشنبه) شورای حکام آژانس گفت: «علیرغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمان‌های باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه بود.»

اشاره آقای گروسی به گزارش‌هایی بود که پیشتر در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورای حکام که در نشست فصلی مجازی شرکت کرده‌اند، گذاشته شده بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپس با شرکت در نشستی با حضور خبرنگاران اذعان کرد که «با وجود تمام تلاش‌هایم، روز گذشته نتوانستیم به توافق برسیم.»

آقای گروسی سپس تاکید کرد که آژانس خواهان احیای ظرفیت نظارت و بازرسی‌‌های مورد نیاز خود در ایران از جمله فعال شدن دوربین‌ها، رسیدگی به تجهیزات نصب شده آژانس و تعمیر آنها و نیز حل مسائل باقیمانده‌ در مسائل پادمانی است.

آقای گروسی دیروز و پریروز با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

راه‌اندازی دوباره دوربین‌های نظارتی تاسیسات هسته‌ای کرج که بخشی از فعالیت‌های سانتریفیوژهای پیشرفته ایران و غنی‌سازی اورانیوم در آن انجام می‌شود، یکی از نقاط حساس روابط میان تهران و آژانس در ماه‌های گذشته بوده است. دوربین‌های نظارتی در جریان یک عملیات «خبرابکارانه» در این مرکز به شدت آسیب دید. ایران از راه‌اندازی کامل این دوربین‌ها سر باز می‌زند.

به گفته آژانس، ایران در ماه‌های اخیر ذخیره اورانیوم غنی شده، میله سوخت فلزی و ظرفیت غنی‌سازی خود را به شدت افزایش داده است.

قرار است شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای پیش رو درباره برنامه هسته‌ای ایران قطعنامه صادر کند. این در حالی است که هیات نمایندگی جمهوری اسلامی، ۲۹ نوامبر و پس از ۶ ماه غیبت، به میز مذاکرات وین برای احیای برجام باز می‌گردد.

با وجود آنکه نمایندگان طرف‌های غربی برجام به‌علاه ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از دولت ابراهیم رئیسی خواسته‌اند تا فرصت مذاکرات وین را برای بازگشت تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مغتنم شمرد، ایران سیاست سرسختانه‌ای را درباره لزوم رفع تحریم‌ها و تضمین ایالات متحده برای جلوگیری از خروج مجدد از برجام در پیش گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: برای ارائه قطعنامه در شورای حکام علیه ایران به اروپایی‌ها می‌پیوندیم

سفر هفته آینده گروسی به تهران در سایه از سرگیری تولید سانتریفیوژهای پیشرفته در کرج

اختلافات دامنه‌دار ایران و آژانس؛ دیپلمات‌ها به رویترز: غرب همچنان از رویارویی با تهران طفره می‌رود