Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سفر هفته آینده گروسی به تهران در سایه از سرگیری تولید سانتریفیوژهای پیشرفته در کرج

Grossi
Grossi Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می گوید رافائل گروسی، مدیرکل آرژانتینی آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای دیدار با وزیر خارجه هفته آینده به تهران می رود.

آگهی

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه گفت که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه به تهران می رود تا سه شنبه با وزیر خارجه، امیر عبداللهیان و محمد اسلامی، ريیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت و گو کند.

اوائل این هفته سعید خطیب زاده در نشست خبری اعلام کرد که تهران از آقای گروسی دعوت رسمی به عمل آورده است.

این دعوت یک هفته پس از گله های مدیرکل آرژانتینی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد. رافائل گروسی کمتر از دو هفته پیش، با انتقاد از مقامات ایران گفته بود که «بارها به ایرانیها گفته که مایل است پیش از نشست شورای حکام در ۲۲ نوامبر با مقامات در تهران» دیدار کند اما هیچ دعوتی در این زمینه صورت نگرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه فوریه گذشته دسترسی به اطلاعات و تصاویر دوربین‌های نصب شده بر مراکز هسته‌ ای ایران را از دست داده است. دولت حسن روحانی، بدلیل عدم اجرای تعهدات برجامی از سوی کشورهای اروپایی اجرای پروتکل الحاقی را از زمستان گذشته به تعویق انداخت.

یکی از موارد این پروتکل، نظارت شبانه روزی روی روند غنی سازی در تاسیاست هسته ای ایران از سوی بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.

قرار است از ۲۹ نوامبر مذاکرات برجام با حضور کشورهای پایبند به توافق ۲۰۱۵ میلادی همچنین حضور غیرمستقیم ایالات متحده از سرگرفته شوند.

سفر راقائل گروسی به تهران در حالی تایید شده است که سه شنبه روزنامه وال استریت ژورنال درباره از سرگیری تولید سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت هسته ای کرج خبر داد. به نوشته این روزنامه آمریکایی تهران از نیمه های تابستان، درست یک ماه و اندی پس از حمله پهپادی به این تاسیاست، تولید سانتریفیوژها را از سرگرفته است. 

 این روزنامه می گوید ایران دست کم ۱۷۰ دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته در کرج تولید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش گروسی به شورای حکام آژانس: مذاکراتم با ایران درباره مسائل پادمانی باقی‌مانده بی‌نتیجه بود

بورل در پارلمان اروپا: بدون برجام ایران امروز یک قدرت هسته ای بود

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم